Wakacje nie dla wszystkich
Niedawno na zlecenie jednej z firm ubezpieczeniowych zostały przeprowadzone badania na temat preferencji wakacyjnych Polaków. Pytano czy i ewentualnie gdzie wybiorą się na wakacyjny wypoczynek. Wyniki sondażu dobitnie uzmysławiają, jak dalece zaawansowany jest proces zubożenia i rozwarstwienia społecznego w naszym kraju.
47% Polaków po 18 roku życia nie wybiera się na wakacje nigdzie. Jako główną przyczynę takiego stanu rzeczy, ta ponad 14,5 mln grupa uważa brak środków finansowych, dotyczy to prawie 60% procent najczęściej wskazywanych powodów rezygnacji.
Trudno się temu dziwić. Turystyka nie jest zaliczana do kategorii najbardziej podstawowych potrzeb człowieka, a w sytuacji zaciskającej się coraz mocniej finansowej pętli na polskim społeczeństwie wypierają ją zgoła inne potrzeby. Warto jednak uświadomić sobie, że w tym rozumieniu turystyka, a wypoczynek to dwie zupełnie inne materie. Wypoczynku potrzebuje każdy, bez względu na status finansowy, a tak właśnie rozumiany możemy określać w kategorii niezbywalnych praw człowieka. Niestety, patrząc na doświadczenia ogromnych rzesz Polek i Polaków zmuszanych do wyzysku i niewolniczej pracy, za niegodziwe wynagrodzenie, zatrudnionych głównie na umowach śmieciowych z bólem można stwierdzić, iż o prawie do godnego wypoczynku mogą oni tylko pomarzyć.
Z grupy 16 mln rodaków, którzy jako lepiej sytuowani zadeklarowali chęć i możliwość wakacyjnego wyjazdu większość wybiera urlop w kraju, aniżeli za granicą. Potwierdza to kilkuletni trend kryzysu drenującego portfele turystów, którzy są przeświadczeni, że wakacje w Polsce nie muszą być wcale gorsze od tych zagranicznych, a dodatkowo jest szansa sporo zaoszczędzić. Biorąc pod uwagę, że oferta rodzimej turystyki poprawia się z roku na rok, takie podejście znajduje uzasadnienie.
W przypadku zagranicznych urlopów najczęściej obieranym kierunkiem okazuje się Chorwacja, gdzie wyjechać zamierza 14% respondentów. Tuż za nią ex aequo plasuje się Hiszpania i Włochy, a dalej Grecja, Turcja i Bułgaria. W przypadku kierunków oferowanych tylko i wyłącznie przez biura podróży prym niezmiennie wiedzie Egipt, dalej zaś Turcja, Grecja i Hiszpania.
Fakt, który w całej statystyce napawa optymizmem jest taki, iż zdecydowanie wzrasta świadomość turystyczna rodaków. Nauczeni doświadczeniami poprzednich lat, zwłaszcza upadłością biur podróży i chwiejnością rynku, a także sposobem na znalezienie oszczędności prawie ¾ Polaków swój główny wyjazd wakacyjny zamierza zorganizować samodzielnie, tłumacząc to możliwością dopasowania oferty do własnych potrzeb, a także chęci indywidualnego decydowania jak spędzą swój wolny czas.
Wyniki badania pokazują jednoznacznie, że tak jak w wielu innych dziedzinach życia społecznego, także w obszarze turystyki Polaków następują określone przemiany, determinowane głównie postępującym zubożeniem. Bogaci się bogacą, tych biednych stać na coraz mniej.