Popołudniowy komentarz walutowy – udany dzień dla złotego
Dziś polska waluta zyskiwała na wartości względem głównych walut świata. Jest to już trzeci dzień umocnienia PLN, co pokazuje, że sytuacja na rynkach wschodzących się uspokoiła lub też inwestorzy realizują zyski przed jutrzejszą decyzją EBC. Złoty względem dolara zyskuje dziś 0,44% i jest na czwartym miejscu wśród walut EM, które najbardziej umacniają się do USD. Na pierwszym miejscu znajduje się argentyńskie peso (+1%), a następnie mamy koreańskiego wona i rosyjskiego rubla.
W godzinach popołudniowym poznaliśmy odczyty danych z USA. Raport ADP wskazał na wzrost zatrudnienia w styczniu w sektorze prywatnym o 175 tys. Był to odczyt poniżej oczekiwanych +180 tys. Naturalnie po słabszych danych rynek zareagował wyprzedażą dolara, ale skala tego ruchu była relatywnie nieznaczna w porównaniu z poprzednimi trendami. Natomiast raport ISM dla usług publikowany o godzinie 16:00 był już tylko nieznacznie powyżej konsensusu, wynosząc w styczniu 54 pkt. Również po godzinie 16:00 rozpoczęła się konferencja prasowa po dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Nie było zaskoczeń. Rada jest zdania, że stopy powinny pozostać na niezmienionym poziomie przynajmniej do końca pierwszej połowy bieżącego roku.
Gospodarka przyspiesza, ale z bardzo niskiego poziomu. W obecnej chwili mogą nakładać się dwa zjawiska – przyspieszenie gospodarcze i niska inflacja. Rada chciała wysłać silny sygnał dla rynku, że wszystko jest pod kontrolą i nie ma powodów, aby zmieniać podejście do polityki monetarnej. Marcowa projekcja NBP powinna rzucić więcej światła na sytuację w dłuższym horyzoncie. O działaniach w drugiej połowie roku Rada będzie informować w późniejszym terminie. Rada nie przejmowała się dużymi wahaniami na rynku złotego, a osłabienie PLN może mieć jedynie charakter przejściowy. Kluczową będzie inflacja. Dopiero jej wzrost zmieni nastawienie odnośnie polityki monetarnej. Zamieszanie na rynkach wschodzących nie powinno trwać długo. Konsekwentne wychodzenie FEDu z QE wpływa na wahania na złotym oraz na jego osłabienie. Z zaplanowanego na 3-4 czerwca posiedzenia termin zmienia się na 2-3 czerwca – zapowiedział Marek Belka, kończąc konferencję prasową.
Jutro wydarzeniem dnia będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakłada brak zmian w polityce monetarnej, czyli stopa referencyjna ma pozostać na poziomie 0,25%, a depozytowa na poziomie 0,0%. Niemniej jednak rynek (a nie ankietowani ekonomiści) gra pod obniżkę stóp. Stąd też brak ich zmian może spowodować gwałtowny ruch umacniający euro. Decyzja EBC o 13:45, a konferencja prasowa Mario Draghiego o 14:30.
W środę o godzinie 17:40 za dolara należało zapłacić 3,0980, za euro 4,1929, za funta 5,0510, a za franka 3,4288 złotego.