Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Rynek stopy procentowej - komentarz

źródło: Konrad Soszyński, Biuro Strategii Rynkowych PKO BP

  • Opublikowano: 13 lutego 2014, 08:16

  • Powiększ tekst

Spodziewane lepsze krajowe dane makro powinny przesuwać krzywą dochodowości w PLN w górę.

W środę kontynuowana była wyprzedaż na rynkach długu. Rentowności niemieckich 10Y Bundów poszły w górę o 4 pb., podobnie jak 10Y UST. Wzrosty dochodowości zostały tylko na chwilę wstrzymane przez publikację gorszych od oczekiwań wyników produkcji przemysłowej w Europie w grudniu. Krzywe przesuwały się w górę konsumując informacje z wczorajszej konferencji Fed oraz dziś opublikowane korzystne prognozy gospodarcze dla gospodarki brytyjskiej. Procesowi temu towarzyszyły wzrosty marże ASW obligacji krajów południa Europy oraz spadki papierów spreadów do bunda papierów węgierskich, tureckich i rosyjskich.

W przypadku polskiego rynku długu środa przyniosła przesunięcie krzywej o 4-5 pg. w górę w segmencie 5-10Y i 1 pb. w dół w segmencie 2Y. Jednocześnie krzywa IRS przesunęła się w górę niemal równolegle o 3-4 pb. na całej swojej długości. Rynek długu zignorował bardzo dobre dane o wynikach na rachunku obrotów bieżących. Wraz ze wzrostem stawek IRS PLN rozszerzył się o 5 pb. spread CCIRS 10Y PLN vs. EUR, w nieznacznym stopniu neutralizując jego 25 punktowe zwężenie z początku miesiąca.
W czwartek rynek będzie pod wpływem publikacji danych o sprzedaży detalicznej w USA oraz licznych aukcji. Swój dług sprzedawać będzie Polska (2-5 mld PLN PS0417, DS1023), Włochy (5,5 mld EUR 2Y, 7Y i 30Y) oraz Wielka Brytania (1,75 GBP 38Y). W tej sytuacji spodziewamy się dalszej presji na wzrosty rentowności. Jej skala powinna być jednak nieco mniejsza niż w poprzednich dniach i słabnąc w ciągu dnia, czemu sprzyjać powinny spodziewane, słabsze niż poprzednie dane o sprzedaży detalicznej w USA.

Piątek przyniesie publikację danych o PKB za IV kw. 2013 w Polsce i danych o PKB w głównych gospodarkach Europy. Dane te powinny przynieść dalsze impulsy do wzrostów dochodowości. Bieżące dane z Francji zaskakiwały w IV. kw. negatywnie podobnie jak dane PMI z Niemiec. Jednak składowe powinny zaskoczyć pozytywnie pokazując poprawiającą się kontrybucję eksportu i przemysłu, co będzie dobry prognostykiem na przyszłość.

W przypadku danych z Polski możemy liczyć na kolejne pozytywne zaskoczenie, czyli odczyt powyżej wstępnych szacunków. Za scenariuszem takim przemawiają coraz lepsze dane o sprzedaży detalicznej (dobrze widoczne jest to w danych Eurostatu, które poprzez pokrywanie w ramach badania również małych sklepów dają lepszy obraz aktywności sektora) oraz często praktykowane do tej pory przez GUS przeszacowania w dół historycznych odczytów. Na wysoką aktywność konsumentów wskakują również dane o dynamice kredytów oraz informacje o rosnącej liczbie rekrutowanych pracowników czasowych, których nie widzimy w statystyce zatrudnionych. W konsekwencji spodziewamy się odczytu PKB na poziomie 2,9-3,0% r/r, co będzie kolejnym argumentem dla inwestorów przemawiającym za przeceną krajowego długu. Publikacja ta powinna także wpłynąć na rozszerzenie spreadu między stawkami IRS w PLN i EUR.

Konrad Soszyński

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych