Analizy

Fot.Nori832/sxc.hu
Fot.Nori832/sxc.hu

PKO BP: Komentarz rynku stopy procentowej

źródło: Konrad Soszyński, Biuro Strategii Rynkowych PKO BP

  • Opublikowano: 3 kwietnia 2014, 09:05

  • Powiększ tekst

Spodziewane utrzymanie inflacji na niskim poziomie i jednoczesny wzrost rentowności na rynkach bazowych powinny działać w kierunku rozszerzenia spreadu 2Y10Y IRS PLN.

Środa nie przyniosła zmiany trendu na bazowych rynkach długu. Rentowności niemieckich i amerykańskich obligacji rosły za sprawą publikacji dobrych wyników sprzedaży amerykańskich firm oraz lepszych danych makro z USA. Rynek całkowicie zignorował dane o spadku cen producentów w Europie. Popołudniowa publikacja, z grubsza zgodnego z oczekiwaniami, raportu ADP z rynku pracy oraz dobrych odczytów zamówień w przemyśle w USA wspierała obserwowane przez cały dzień wzrosty dochodowości obligacji skarbowych. W konsekwencji, na koniec dnia rentowności amerykańskich skarbówek wzrosły o 2pb w krótkim końcu krzywej i 5 pb w długim, zaś niemieckich odpowiednio o 2 pb i 4 pb. Rynek ryzyka kredytowego obligacji krajów południa Europy notował dalsze spadki stawek.

Rentowności polskich skarbowych papierów dłużnych również kontynuowały marsz do góry, jednak skala ruchu krajowej krzywej była mniejsza niż miało to miejsce w wypadku papierów amerykańskich czy niemieckich. Polska krzywa dochodowości obligacji skarbowych przesunęła się do góry o 1-2 pb w krótkim końcu i 3 pb w długim. Mniejsze niż w wypadku obligacji z rynków bazowych ruchy to pochodna oczekiwań na dzisiejszą aukcję i spodziewanych w końcu miesiąca dużych wykupów.

Uwaga inwestorów będzie dziś skoncentrowana na decyzji EBC, który naszym zdaniem nie zmieni stopnia restrykcyjności polityki pieniężnej. W konsekwencji spodziewamy się dalszych wzrostów rentowności na rynkach bazowych i nieco mniejszych na krajowym. Dalsze podwyżki rentowności powinny otrzymać pewne wsparcie ze strony publikowanych danych z rynku pracy w USA. Większego znaczenia dla rynku nie będzie miała publikacja informacji o indeksie nastrojów w sektorze usługowym PMI w Europie, czy dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro. Inwestorzy powinni jednak bliżej przyglądać się danym ISM dla sektora usługowego z USA, który prawdopodobnie zaskoczy pozytywnie.

Ogłoszona wczoraj informacja o wprowadzeniu zakazu import_u wieprzowiny z Polski i Litwy będzie kolejnym czynnikiem wspierającym zakładany przez nas scenariusz utrzymania się inflacji na poziomie poniżej 1%, co najmniej do wakacji tego roku. Scenariusz zakłada utrzymanie niskich marż w sektorze handlu detalicznego, jako konsekwencja walki o rynek sieci handlowych. Drugim czynnikiem jest utrzymywanie się na niskim poziomie cen większości surowców rolnych i energetycznych. Trzecim zaś wspomniany powyżej zakaz import_u wieprzowiny przez Rosję z terenu Polski i Litwy. W połączeniu ze spodziewaną kontynuacją presji na wzrost rentowności papierów niemieckich i amerykańskich powinno przynieść to rozszerzenie spreadu między stawkami IRS 2Y i 10Y do poziomu około 125-130 pb. w horyzoncie kwartału.
W czwartek czeka nas aukcja papierów WZ0119 i DS1023, zapowiedziana skala podaży to 3-5 mld PLN. MF prawdopodobnie będzie starało się wykorzystać wysokie wyceny, by sprzedać nieco więcej obligacji niż zapowiedziało w komunikacie.

Konrad Soszyński

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych