Luka spadkowa na rynku pszenicy
Wczoraj na rynkach towarowych działo się niewiele. W Stanach Zjednoczonych świętowano bowiem Memorial Day, a w Wielkiej Brytanii również był dzień wolny ze względu na Wiosenne Święto Bankowe. Nieobecność Amerykanów i Brytyjczyków na rynkach sprawiła, że obroty na rynkach surowców były mniejsze niż zwykle, a niektóre giełdy były całkowicie zamknięte. Tak było chociażby w przypadku London Metal Exchange oraz amerykańskich giełd towarów rolnych.
Wczoraj zamrożony był więc handel m.in. kukurydzą, pszenicą czy soją w Stanach Zjednoczonych. Natomiast dzisiaj rano, po tej przerwie, na rynkach wszystkich tych trzech zbóż jest nerwowo. Ich notowania rozpoczęły dzisiejszą sesję od luki spadkowej.
Zdecydowanie najgorzej w ciągu ostatnich dni, jak również dzisiaj rano, radzą sobie notowania pszenicy. Cena tego zboża w USA spada już nieprzerwanie od 5 sesji, a począwszy od 8 maja, tylko jedna sesja na tym rynku zakończyła się na plusie. Dzisiaj rano cena pszenicy jest najniższa od 11 marca br.
Wśród przyczyn dużej siły strony podażowej na rynku pszenicy są zarówno kwestie polityczne, jak i fundamentalne. Te pierwsze związane są przede wszystkim z sytuacją na Ukrainie. Jeszcze kilka-kilkanaście tygodni temu obawiano się, że eskalacja konfliktu w tym kraju ograniczy tamtejszą produkcję i eksport zbóż – co jest istotne szczególnie dla krajów Europy, importujących ukraińską pszenicę w dużych ilościach. Jednak w ostatnich tygodniach obawy te się zmniejszyły, a dodatkowo inwestorów uspokoiły niedzielne wybory prezydenckie w tym kraju.
Natomiast z fundamentalnego punktu widzenia stronę podażową na rynku pszenicy wspierają prognozy obfitych tegorocznych zbiorów tego zboża nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie (w tym w Azji, gdzie oczekuje się wyjątkowo udanych żniw w Indiach). Zresztą, już teraz globalne zapasy pszenicy są spore, a w kolejnych kilku miesiącach mogą one jeszcze wzrosnąć. Obecnie takiemu scenariuszowi sprzyjają korzystne warunki pogodowe w centralnej części USA, które mogą nieco polepszyć jakość uprawianej tam pszenicy.