Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Jak ostatnie decyzje EBC wpłyną na polski eksport?

źródło: Monika Krzywda, analityk AKCENTY

  • Opublikowano: 10 czerwca 2014, 10:40

  • Powiększ tekst

Ostatnia decyzja Europejskiego Banku Centralnego, odzwierciedlająca naciski ze strony niemieckiego Bundesbanku, aby zahamować wzrost wartości euro, może okazać się czynnikiem krępującym wzrost polskiego eksportu w 2014 r. Zbijanie ceny euro przez EBC na pewno będzie szkodliwe dla przedsiębiorstw sprzedających za zachodnią granicę Polski.

Uruchomienie kolejnych rund LTRO, mające w istocie służyć finansowaniu deficytów publicznych za pomocą zwiększenia podaży pieniądza oraz wprowadzenie ujemnej stopy deficytowej, która ma zwiększyć akcje kredytową dla średnich przedsiębiorstw w strefie, będą oddziaływać na deprecjację wspólnej waluty europejskiej - ku uciesze członków EBC i nieszczęściu polskich eksporterów. Wysoka wycena złotówki na parze z euro może okazać się determinantą zmniejszającą konkurencyjność polskich towarów na tle innych państw Europy Środkowej, w szczególności w porównaniu np. z czeskimi produktami, których ceny będą znacznie korzystniejsze ze względu na niski kurs korony utrzymywany przez Czeski Bank Narodowy.

W ślad za spadkiem konkurencyjności polskich towarów w kolejnych miesiącach możemy spodziewać się więc dalszego spadku wartości eksportu oraz malejącego udziału eksportu w polskim PKB. Osłabianie euro pogłębi zjawiska, które zaczęliśmy obserwować już jakiś czas temu. Eksport spada już od trzech kwartałów, także wstępne szacunki za I kwartał 2014 r. wskazują na coraz mniejszą się rolę udziału handlu zagranicznego w polskim PKB (+0,5 pkt. proc.) i wyraźny przyrost udziału popytu krajowego (+3 pkt. proc).

Udział eksportu netto w polskim PKB (GUS)* II kwartał 2013 r. + 2,5 pkt. proc., III kwartał 2013 r.+ 1,4 pkt. proc., IV kwartał 2013 r. + 1,5 pkt. proc., I kwartał 2014 r. + 0,5 pkt. proc.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych