Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Komentarz walutowo-makroekonomiczny AKCENTY

źródło: Monika Krzywda, analityk AKCENTY

  • Opublikowano: 27 maja 2014, 06:33

  • 0
  • Powiększ tekst

Zapowiedź posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego na początku czerwca istotnie wpłynęło na wyniki polskiej waluty w minionym tygodniu. Spekulacje dotyczące wprowadzenia ujemnej stopy procentowej w strefie euro podwyższają atrakcyjność złotówki ze względu na zwiększenie dyferencjału stóp procentowych.

Poniedziałkowe wystąpienie członka zarządu EBC, Yves'a Mersch'a, traktujące o zwiększonym prawdopodobieństwie zastosowania narzędzi przeciwdziałających dezinflacji przez EBC, istotnie rzutowało na zeszłotygodniowe prognozy dotyczące decyzji, jakie mogą zapaść na tym posiedzeniu. Złotówkę w ostatnich dniach wspierały nie tylko przewidywania dotyczące luzowania polityki monetarnej w strefie euro, ale także optymistyczne dane z kraju i lepsze odczyty PMI z Chin, które zwiększyły zainteresowanie rynkami wschodzącymi. Pod koniec tygodnia eurodolar - między innymi pod wpływem przewidywanych działań EBC - zanurkował do poziomu z połowy lutego br. poniżej 1,3650 USD/EUR.

Kluczowe wydarzenia obecnego tygodnia

  1. maja odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego oraz przedterminowe wybory prezydenckie na Ukrainie. Wyniki głosowania, szczególnie te zaskakujące, mogą spowodować wyższe amplitudy wahań kursów w najbliższych dniach.

    Tematem nr 1 dla rynków finansowych wciąż pozostaje zbliżające się czerwcowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, w tym szczególnie informacje o planowanym sposobie zwiększenia podaży euro w ramach walki z niską inflacją. W piątek poznamy krajowe dane dotyczące wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale. Statystyki zbliżone do mediany mogą spowodować lekką aprecjację złotówki na EURPLN oraz USDPLN. Na czwartek przewidziano publikację danych o tygodniowych wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych w Stanach oraz wyniki PKB za pierwszy kwartał.

EURUSD

Od środy trwała silna przecena euro na głównej parze walutowej. Mieszane odczyty PMI ze strefy euro opublikowane w czwartek nie pomogły w silniejszym umocnieniu wspólnej waluty. Dodatkowym bodźcem wspierającym zamykanie krótkich pozycji był rozczarowujący wynik niemieckiego Indeksu Ifo, który doprowadził do spadku eurodolara w okolice 1,3620 USD/EUR w piątek.

W środę wieczorem został opublikowany komunikat z ostatniego posiedzenia FED, którego zawartość nie wpłynęła zbytnio na kwotowanie dolara. Indeks PMI oraz ilość sprzedanych domów na rynku wtórnym w kwietniu okazały się jednak bardzo optymistyczne, wspierając tym samym amerykańską walutę podczas czwartkowej sesji.

EURPLN i USDPLN

Lepsze dane z produkcji przemysłowej w Polsce (5,4% r/r przy medianie 5,0% r/r) opublikowane we wtorek rozpoczęły sukcesywne zwiększanie wartości złotego na parze EURPLN. W piątek EURPLN spadł poniżej granicy 4,15 PLN/EUR czyli do poziomu ostatnio notowanego w lutym 2014 r.

W środę para USDPLN była wyceniana na tygodniowych maksimach w okolicach 3,0644 PLN/USD. Pomimo czwartkowego spadku na parze USDPLN w piątek pod wpływem pozytywnych danych dotyczących sprzedaży nowych domów w USA doszło do kolejnego wybicia powyżej granicy 3,0560 PLN/USD.

CEE

W poniedziałek pod wpływem ujemnego wyniku inflacji PPI za kwiecień doszło do tymczasowego osłabienia czeskiej korony powyżej granicy 27,50 CZK/EUR. Od środy waluta naszego południowego sąsiada ulegała deprecjacji na parze z polskim złotym. W piątek CZKPLN była notowana na tygodniowych minimach w okolicach 0,1510 PLN/CZK.

Para HUFEUR reagowała przez ostatnie dni w bardzo zbliżony sposób do EURPLN - od środy następował stopniowy spadek wartości tej pary, by w piątek dojść do poziomów 302,3266 HUF/EUR.

Powiązane tematy

Komentarze