Konsekwencje decyzji Draghiego
Podczas wczorajszej sesji uwagę inwestorów przyciągnęły informacje o zmniejszeniu kosztów obsługi długu Włoch oraz Francji – krajów, które od dłuższego czasu utrzymują się na szczycie listy najbardziej zadłużonych państw regionu. Zdaniem ekspertów, spłata ich należności – bez zaciągania kolejnych pożyczek – jest już praktycznie niemożliwa.
Gwarancją wypłacalności największych eurobankrutów pozostaje złożona przez Mario Draghiego obietnica bezwarunkowego skupu hiszpańskich, włoskich oraz francuskich obligacji w ramach tzw. programu OMT. W dłuższej perspektywie tego typu działania nie rozwiążą jednak realnych problemów, z jakimi zmagają się kraje południa. W przypadku Hiszpanii szansą na zmianę tej sytuacji może okazać się przyjęty w ostatnim tygodniu przez rząd Mariano Rajoya plan odnowy gospodarki, zakładający poprawę konkurencyjności oraz znaczący wzrost inwestycji zagranicznych na Półwyspie Iberyjskim.
Podczas dzisiejszej sesji zostaną opublikowane dane na temat aktualnej sytuacji na brytyjskim rynku pracy. Popołudniu poznamy także informacje o wysokości budżetu federalnego (prognoza -147.5 mld USD). W Wiedniu odbędzie się natomiast spotkanie przedstawicieli państw OPEC, którzy będą dyskutować o limitach produkcji ropy naftowej.
dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska