Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Zapowiedź NFP: dlaczego można się spodziewać odczytu 250 000?

źródło: Mads Koefoed, Saxo Bank

  • Opublikowano: 4 września 2014, 19:02

  • Powiększ tekst

Już za chwilę pierwszy piątek miesiąca, co oznacza źródło niecierpliwie oczekiwanych danych: amerykański raport w sprawie zatrudnienia, który poznamy jutro o godzinie 12:30 czasu Greenwich.

Jeżeli konsensus jest tu jakimś wyznacznikiem, możemy się spodziewać mocnych danych z amerykańskiego rynku pracy. Prognozy zakładają 230 000 nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia o 0,1 punktu do poziomu 6,1%. Osobiście w pełni się zgadzam z konsensusem i podejrzewam, że raport okaże się korzystny z siódmym z rzędu odczytem ponad 200 000 nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Oto dlaczego:

Dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych nadal są korzystne: dwa tygodnie temu wskaźnik ten spadł do poziomu 298 000 (odczyt z ubiegłego tygodnia będzie dostępny dzisiaj). Ponadto w tygodniu badania zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym odczyt wyniósł 299 000.

Mniej podatna na wahania czterotygodniowa średnia ruchoma dotycząca nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych ponownie spadła poniżej 300 000 w ostatnim raporcie; poziom ten jest historycznie spójny z mocnym wzrostem liczby miejsc pracy (zob. wykres poniżej).

Zmiana zatrudnienia według badania Conference Board, czyli różnica pomiędzy „trudno osiągalnymi” a „łatwo dostępnymi” miejscami pracy, w sierpniu ponownie wzrosła z poziomu minus 15,3 do poziomu minus 12,4. Jest to najlepszy odczyt od maja 2008 r., kiedy znajdowaliśmy się w okresie gwałtownych spadków.

Wskaźnik zatrudnienia w sektorze wytwórczym ISM pozostał praktycznie niezmieniony; w sierpniu znajdował się na bardzo wysokim poziomie 58,1 (w lipcu 58,2), co pokrywa się z kolejnym wzrostem zatrudnienia w sektorze wytwórczym. Liczba nowych miejsc pracy w sektorze wytwórczym w lipcu wyniosła 28 000. Wzrost zatrudnienia w sektorze wytwórczym w 2013 r. wyniósł średnio 7 000 miejsc pracy miesięcznie, jednak w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku średnia była znacznie wyższa: 15 000 miesięcznie.

Raporty Markit dotyczące wskaźnika PMI w sektorze wytwórczym i usługowym były korzystne. W sektorze wytwórczym wzrost zatrudnienia był bardzo duży. Ponadto wzrost zatrudnienia w sektorze wytwórczym był największy od ponad roku. Szczegółowy raport na temat sektora usługowego opublikowany zostanie dzisiaj.

Mimo iż do pełnego obrazu nadal brakuje nam kilku interesujących raportów (m.in. ADP w sprawie zatrudnienia czy ISM dla sektora niewytwórczego), wszystko wskazuje na to, że sierpień okaże się dobrym miesiącem w kontekście sytuacji na rynku pracy. Spodziewam się spadku stopy bezrobocia do 6,1% (zgodnie z konsensusem), ale również wzrostu zatrudnienia powyżej konsensusu, tj. o 250 000. Prognozy te mogą jednak ulec zmianie po dzisiejszej publikacji wspomnianych powyżej raportów w sprawie sytuacji na rynku pracy.

Mads Koefoed, Saxo Bank

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych