Analizy

W lutym banki centralne przysypiają z wyjątkiem Reserve Bank of Australia

źródło: Mads Koefoed, Saxo Bank

  • Opublikowano: 2 lutego 2015, 17:31

    Aktualizacja: 2 lutego 2015, 17:32

  • Powiększ tekst
  • Posiedzenia banków centralnych przewidziane na luty najprawdopodobniej nie będą równie dramatyczne, co posiedzenia ze stycznia
  • Jutrzejsze posiedzenie RBA może oznaczać cięcia stóp
  • Konsensus stopniowo przychyla się do cięć

Początek roku okazał się zdecydowanie wybuchowy: szwajcarski bank centralny uwolnił kurs franka, przez co para EUR/CHF spadła znacznie poniżej parytetu, a obecnie znajduje się nadal ok. 12% poniżej poziomu sztywnego kursu 1,20, mimo iż w ubiegłym tygodniu dążyła w wyższe rejony.

Następnie Europejski Bank Centralny przedstawił własną wersję luzowania ilościowego, zapowiadając skup 60 mld EUR w formie obligacji (rządowych, ABS i zabezpieczonych) miesięcznie, przy czym ogólna kwota ma przekroczyć 1 bln EUR.

Żaden z tych banków (SNB i EBC) nie zaplanował na luty posiedzeń w sprawie polityki pieniężnej; EBC zmniejszył częstotliwość posiedzeń w porównaniu z ubiegłym miesiącem.

Kolejne posiedzenie EBC przewidziane jest na 5 marca.

Po drugiej stronie Atlantyku, prezes Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, Janet Yellen, wraz z pozostałymi członkami Komitetu zadecydowała o utrzymaniu retoryki „cierpliwości” wzbogaconej o kilka łagodniejszych uwag, takich jak nowe kryterium „wydarzeń międzynarodowych”.

Prognozy inflacyjne również nieco ograniczono, natomiast projekcje wzrostu nieco podwyższono. W ujęciu ogólnym styczniowe posiedzenie FOMC było zasadniczo przewidywalne poza lekkim skrętem w kierunku złagodzenia retoryki, nie było też żadnych sprzeciwów. Kolejne posiedzenie FOMC przewidziane jest na 18 marca.

Jutrzejsze posiedzenie Reserve Bank of Australia (o godz. 03:30 czasu Greenwich) może być jednym z najbardziej ekscytujących posiedzeń banków centralnych w tym miesiącu; rynek przychyla się do opinii, że nastąpi cięcie stóp.

Konsensus sugeruje wynik bez zmian, tj. pozostawienie kluczowej stopy gotówkowej na poziomie 2,5%, jednak umiarkowana retoryka banków centralnych w styczniu (m.in. EBC i RBNZ) oraz spadek inflacji do dwuletniego minimum 1,7% w IV kwartale 2014 r. zwiększają prawdopodobieństwo cięcia.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych