Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Dolar stawia opór jenowi

źródło: John J Hardy, Saxo Bank

  • Opublikowano: 8 października 2014, 16:00

  • Powiększ tekst

Zdecydowanie najważniejszym światowym wydarzeniem na rynku była wczoraj niekorzystna wyprzedaż amerykańskich akcji, która trwała aż do zamknięcia i osiągnęła dzienne minima, co sugeruje chwilowy, ale wyraźny spadek zaufania.

Ruch ten ożywił niedźwiedzi wykres techniczny dla S&P500, jak również dla innych indeksów. Na indeksie gotówkowym nacisk przesunął się do 200-dniowej średniej ruchomej tuż powyżej poziomu 1900. Wspomniałem o akcjach amerykańskich, ponieważ światowe barometry ryzyka i kursy naszych ukochanych walut należy obserwować w kontekście podejścia do ryzyka.

Wczorajsza wyprzedaż wskazuje również na to, że otoczenie jest bardzo nerwowe z awersją do ryzyka; tej wersji będziemy się trzymać, dopóki nie okaże się odwrotnie. Pod tym względem, najciekawszą akcja w nocy był zdecydowanie ruch w parze USD/JPY: niewielki spadek poniżej poziomu 108,00 został zrównoważony mocnym odbiciem w górę. W moim odczuciu jest to oznaka, że bardzo mocny dolar amerykański stawia opór jenowi japońskiemu nawet w warunkach awersji do ryzyka.

Poziomy

USD/JPY: należy obserwować obszar 108,00/107,75, stanowiący najważniejsze wsparcie. Odrzucone przełamanie poziomu 108,00 ubiegłej nocy wskazuje na korzyści ze zleceń kupna na fali niewielkich spadków, mimo iż JPY w pozostałych parach jest nadal mocny – inwestorzy mogą grać na wzrost w parze USD/JPY, jeżeli JPY osłabnie również i w innych parach walutowych.

EUR/USD: po wczorajszej akcji poziomy 1,2690/1,2700 są obecnie podkreślone podwójną linią jako istotny opór. Dopiero zdecydowany ruch poniżej poziomów 1,2600/1,2575 powinien zachęcić byki. Dzienny punkt zwrotny (pivot) znajduje się poniżej poziomu 1,2650.

GBP/USD i EUR/GBP: pary te decydują się na dalszy ruch w przedziale pomiędzy 1,6050 i 1,6125. Uwaga skierowana jest na niższe poziomy, chyba że z powrotem dotrzemy powyżej poziomu 1,6100, a USD w pozostałych parach będzie słaby. Dla inwestujących w funta szterlinga rozczarowaniem jest fakt, że wczorajsze odwrócenie w parze EUR/GBP z poziomu oporu (0,7875) nie przyniosło więcej oczekiwanych korzyści w dolnej części przedziału. Czy brytyjska waluta jest wrażliwa na utrzymującą się awersję na ryzyko? Moim zdaniem – tak, i byłoby to zdecydowanie sprzeczne z konsensusem na rynku, dlatego może nastąpić squeeze, jeżeli kurs w tej parze dotrze w rejony znacznie powyżej poziomu 0,7875.

AUD/USD: czekamy na dzisiejszy raport w sprawie zatrudnienia – nocne maksima na poziomie 0,8830, tj. pierwszego oporu, a następnie należy zwrócić uwagę na rejony poziomu 0,8933. 0,8750 to dzisiejszy dzienny punkt zwrotny. Aby utrzymać taktyczne niedźwiedzie podejście, wolałbym, by ta para pozostała poniżej poziomu 0,8800.

EUR/SEK: SEK zwykle niezbyt dobrze sobie radzi w warunkach awersji do ryzyka. Wczorajsze odwrócenie trendu w górę sugeruje, że grozi nam powrót do wyższego przedziału, tj. powyżej poziomu 9,13/9,15, jeżeli awersja do ryzyka się utrzyma.

Wczoraj nastąpiło ciekawe odwrócenie trendu w parze EUR/SEK, które może doprowadzić do przełamania z powrotem w granice poprzedniego przedziału. SEK to waluta procykliczna i często odnotowuje straty w warunkach nieoczekiwanego wystąpienia awersji do ryzyka.

Co dalej?

Dziś w nocy poznamy protokół z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Pamiętajmy, że wszyscy uczestnicy posiedzenia mogą wpłynąć na rynki poprzez mocną retorykę, jednak ci, którzy sprawują faktyczną kontrolę (Yellen, Dudley, Fischer) stanowią gołębie podwaliny FOMC. Wśród członków FOMC pojawiają się wyraźne jastrzębie i gołębie głosy, jednak nie jestem pewien, czy dzisiejszy protokół przyniesie jakiekolwiek efekty, w szczególności biorąc pod uwagę, że samo posiedzenie miało miejsce jeszcze przed najbardziej dramatycznym umocnieniem dolara.

W nocy opublikowany zostanie również australijski raport w sprawie zatrudnienia we wrześniu. W sierpniowym raporcie odnotowano olbrzymi wzrost płac wynikający z korekt statystycznych. Zastanawiam się, czy z dzisiejszych odczytów będzie można wyciągnąć jakiekolwiek wnioski bez względu na faktyczne dane liczbowe.

Najważniejsze dane ekonomiczne • Chiny: wskaźnik PMI w sektorze usługowym we wrześniu (HSBC) wyniósł 53,5 w porównaniu z 54,1 odnotowanym w sierpniu. • Japonia: wyniki badania Eco Watchers za wrzesień dotyczącego bieżącej/prognozowanej sytuacji ekonomicznej wyniosły odpowiednio 47,4/48,7 w porównaniu odpowiednio z 47,4/50,4 odnotowanymi w sierpniu. •
Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

• Kanada: rozpoczęte budowy domów we wrześniu (12:15) • Stany Zjednoczone: wystąpienie Evansa z Fed (12:30) • Stany Zjednoczone: protokół z posiedzenia FOMC z 16-17 września (18:00) • Nowa Zelandia: wydatki dokonane za pomocą kart kredytowych we wrześniu (21:45) • Wielka Brytania: bilans cen domów (RICS) we wrześniu (23:01) • Japonia: zamówienia na maszyny w sierpniu (23:50) • Australia: zmiana w zatrudnieniu/stopa bezrobocia we wrześniu (00:30)

John J Hardy, Saxo Bank

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych