Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Sprawdzamy puls rynku walutowego przed ważnymi danymi z USA w przyszłym tygodniu

źródło: John J Hardy, Saxo Bank

  • Opublikowano: 26 sierpnia 2014, 14:43

  • Powiększ tekst

Wczoraj na EUR/USD i w innych parach dolara notowania rozpoczęły się z luką na nowych minimach, potem jednak zmiany nie nabrały tempa. W tym tygodniu w kalendarzu publikacji danych ze Stanów Zjednoczonych mało jest informacji, które mogłyby być istotne dla inwestorów.

Z kolei w przypadku Europy czekamy na ważne wskaźniki inflacji, które zostaną opublikowane w czwartek (dynamika CPI w lipcu w Niemczech) i w piątek (CPI w lipcu w strefie euro) - wiadomo, że dane na temat inflacji to dla Draghiego najlepsza wymówka dla groźnych wypowiedzi na temat dodatkowych środków politycznych.

Wyniki sondażu na temat zaufania wśród małych przedsiębiorstw w sierpniu w Japonii okazały się naprawdę rozczarowujące, gdyż były gorsze od lipcowych. Wskaźnik ten spadł po raz pierwszy, odkąd po kwietniowej podwyżce podatku VAT zaczęliśmy obserwować pewną poprawę.

Powrót Fedu do normalności - nie…

Business Insider opublikował tekst na temat prognoz funduszu Blackrock co do harmonogramu procesu normalizowania przez Bank Rezerwy Federalnej poziomu stóp procentowych w USA. Analitycy z Blackrock twierdzą, że raporty z rynku pracy za sierpień i wrzesień będą miały krytyczne znaczenie, gdyż mogą stworzyć odpowiednie warunki, by na przełomowym wrześniowym posiedzeniu Fedu Yellen i spółka zaczęli przygotowywać teren pod podniesienie stóp już w marcu przyszłego roku.

Ponadto wspomniani eksperci przewidują, że stopy będą rosły bardzo powoli w stosunku do poprzednich cyklów. Rynek uwzględnia w cenach dość niewielkie prawdopodobieństwo, że pierwsza podwyżka nastąpi w marcu (w notowaniach marcowego kontraktu terminowego na stopę procentową funduszy rezerwy federalnej uwzględniono zacieśnienie polityki jedynie o kilka punktów bazowych; z kolei na rynku panuje konsensus, że normalizacja będzie przebiegała bardzo powoli).

Nie twierdzę, że wiem więcej, niż szef zespołu ds. inwestycji o stałym dochodzie w Blackrock, ale rynek nigdy nie ma racji, gdy przewiduje coś tak odległego w czasie. Na początku 2011 r. spodziewano się, że w chwili obecnej stopa procentowa funduszy rezerwy federalnej będzie wynosić ok. 4%. Sugerowałbym dwa scenariusze na 2017 r.: albo już od dwóch lat będzie trwała piąta runda luzowania ilościowego, a stopa procentowa wyniesie 0,00%, po obcięciu stopy procentowej funduszy rezerwy federalnej ze szczytowego poziomu 1,0% na początku 2016 r.; albo dla odmiany powinniśmy przewidywać gwałtowny wzrost oprocentowania w kierunku 5%.

Niezależnie od wszystkiego przyszłotygodniowy raport z amerykańskiego rynku pracy i wyniki ważnych sondaży dotyczących aktywności będą ważnym testem aktualnych nastrojów na rynku w odniesieniu do USD, gdyż pod względem pozycji zajmowanych przez inwestorów sytuacja zaczyna być napięta.

W dniu dzisiejszym niewiele nas czeka istotnych wydarzeń związanych z ryzykiem, wyjąwszy popołudniowe publikacje danych ze Stanów Zjednoczonych. Rano nie było prawie żadnych informacji z Europy (tylko statystyki dotyczące kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii). W czasie sesji amerykańskiej pojawi się najnowszy, lipcowy zestaw ze zmiennej serii danych o zamówieniach na dobra trwałe, a następnie wskaźnik zaufania konsumentów w sierpniu wg Conference Board.

Ta ostatnia informacja jest bardziej interesująca, niż zwykle, gdyż mamy silną rozbieżność między tą serią danych (gdzie wynik za lipiec był najlepszy od czasu globalnego kryzysu finansowego), a sondażem zaufania wg Uniwersytetu w Michigan, który wykazuje trend boczny, a w ostatnich miesiącach wręcz zniżkuje. Biorąc pod uwagę notowania USD przed publikacją ważnych danych ze Stanów Zjednoczonych, które poznamy w przyszłym tygodniu, większe jest ryzyko spadków w przypadku negatywnych niespodzianek, niż wzrostów w przypadku pozytywnego zaskoczenia.

Wykres: EUR/USD Na EUR/USD widać pewien potencjał konsolidacji, jeśli zaufanie w Stanach Zjednoczonych okaże się słabsze od przewidywań; okolice 1,3250/75 mogą być idealnym pierwszym poziomem docelowym w drodze ku górze, jeśli parze tej nie uda się zejść dziś niżej. Rejon 1,3330 jest krytyczny, gdyż znajduje się w linii prostej na poziomie poprzedniego minimum oraz poziomu zniesienia do 61,8%.

Najważniejsze dane ekonomiczne • Nowa Zelandia - bilans handlowy w lipcu wyniósł -692 mln wobec przewidywanych -475 mln i +242 mln w czerwcu. • Norwegia – zaufanie konsumentów w III kw. wyniosło 21,2 pkt. wobec przewidywanych 19,0 pkt. i 17,8 pkt. w II kw. • Japonia – wskaźnik zaufania małych przedsiębiorstw w sierpniu wyniósł 47,7 pkt. w porównaniu z przewidywanymi 49,5 pkt. i 48,7 pkt. w lipcu. Główne wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich) • Wielka Brytania - wskaźnik BBA dotyczący kredytów hipotecznych w lipcu (08:30) • Stany Zjednoczone - zamówienia na dobra trwałe i dobra kapitałowe w lipcu (12:30) • Stany Zjednoczone – indeks cen domów S&P/CaseShiller w czerwcu (13:00) • Stany Zjednoczone – wskaźnik zaufania konsumentów w sierpniu (14:00) • Stany Zjednoczone, Rezerwa Federalna z Richmond – indeks aktywności produkcyjnej w sierpniu (14:00)

John J Hardy, Saxo Bank

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych