Analizy

Fot.Oliviaebe/sxc.hu
Fot.Oliviaebe/sxc.hu

Rynki walutowe: trwa hossa dolarowa

źródło: John J Hardy, Saxo Bank

  • Opublikowano: 10 września 2014, 06:14

  • 0
  • Powiększ tekst

Dolar amerykański wczoraj nadal się imponująco umacniał w odniesieniu do wszystkich pozostałych głównych walut. W ciągu nocy para USD/JPY osiągnęła kolejny wierzchołek od czasów światowego kryzysu finansowego, 106,00, po doniesieniach o słabnącym zaufaniu japońskich konsumentów, które po poprawie bezpośrednio po podwyżce VAT obecnie nieco spadło.

GBP pozostaje słaby, aczkolwiek w parach widzimy oznaki stabilizacji, ponieważ para EUR/GBP poszła nieco w bok. Być może istnieje dziś szansa na dwukierunkowy obrót tej waluty ze względu na publikację brytyjskich danych na temat produkcji przemysłowej (z naciskiem na sektor wytwórczy) oraz na poranne wystąpienie prezesa Bank of England, Marka Carneya, na Kongresie Związków Zawodowych.

To pierwsze interesujące dane od czasu wstrząsających sondaży dotyczących referendum w sprawie niepodległości Szkocji (18 września), opublikowanych w ubiegłym tygodniu i w weekend. Kolejny sondaż, tym razem opublikowany przez Guardian, wskazuje na 38% głosów na tak i 39% głosów na nie, co oznacza, że bardzo wielu wyborców jest nadal niezdecydowanych…

Bank Rezerwy Federalnej w San Francisco opublikował wyniki badania wskazujące, że rynek może nie doceniać tempa akomodacji planowanej przez amerykańską Rezerwę Federalną na najbliższy rok. Mediana szacunków Fed na następne dwa lata przekraczała medianę szacunków dealerów pierwotnych. Aby jednak oddać sprawiedliwość dealerom pierwotnym, mają świadomość, że Federalny Komitet Otwartego Rynku pozostaje pod kontrolą gołębi…

Co dalej?

Sesja amerykańska nie przewiduje żadnych istotnych wydarzeń w ciągu dnia, jednak sytuacja jest dynamiczna. Dolar amerykański idzie przez rynek jak burza. Obecnie wszystko zależy od utrzymania poziomu powyżej 105,50 w parze USD/JPY i czekania na akt miłosierdzia dla pary USD/CAD powyżej poziomu 1,1000, a dla pary AUD/USD poniżej poziomu 0,9250 – w chwili, gdy piszę te słowa, taki obrót sytuacji wydaje się bliski.

Obserwujemy i oczekujemy na spadek dolarów surowcowych przez poziomy krytyczne w stosunku do dolara amerykańskiego. Ostatni rozwój sytuacji w parze AUD/USD wydaje się obiecujący dla byków dolarowych, ponieważ przełamanie poziomu 0,9250 może skutkować spadkiem poniżej rejonu 0,9000, o ile przyjmiemy, że wysokość formacji głowy i ramion przesądza o potencjale spadkowym (projekcja 100% przedstawiona na wykresie poniżej).

Kolejnym istotnym testem dla dolara amerykańskiego będzie posiedzenie Fed w przyszłą środę, podczas którego nastąpi najprawdopodobniej korekta obecnego oświadczenia dotyczącego „znacznego czasu” pozostawania stopy na poziomie zerowym. Oznacza to, że będzie to korekta stricte językowa.

Mimo obecnego umocnienia dolara, przyjęta przez Fed przyszła trajektoria stóp w ciągu ostatnich tygodni pozostawała niemal całkowicie niezmieniona. Związane z tym wahania oczekiwań przez większą część roku bazowały na tych samych przewidywaniach. Nawet ewentualna presja ze strony mocnych danych nie daje podstaw ku temu, by oczekiwać większych korekt ze strony Fed.

Czynnik CHF

Kolejnym istotnym pytaniem pozostaje, co zrobi Swiss National Bank w najbliższy czwartek – i przed tą datą. Mocne uderzenie w postaci przyjęcia karnego oprocentowania depozytów terminowych może zepchnąć parę EUR/CHF z powrotem do poprzedniego przedziału, a parę USD/CHF skierować w stronę parytetu. Żadne działanie nie wywrze jednak presji na dolną, sztywną granicę kursową; może wystąpić natomiast olbrzymie ryzyko luki w przypadku, gdy nastąpi spadek poniżej poziomów 1,20, a SNB zadecyduje o braku interwencji. Nie jest to bardzo prawdopodobne, ale możliwe.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Wielka Brytania: wskaźnik sprzedaży detalicznej w ujęciu porównywalnym (Like-for-Like) BRC w sierpniu wyniósł +1,3% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanym +0,3% i -0,3% odnotowanym w lipcu. • Australia: wyniki ankiety NAB dotyczącej zaufania przedsiębiorstw/warunków prowadzenia działalności gospodarczej (NAB Business Confidence/Conditions) w sierpniu wyniosły odpowiednio +8/+4 w porównaniu z +10/+8 w lipcu. • Japonia: wskaźnik zaufania konsumentów w sierpniu wyniósł 41,2 w porównaniu z przewidywanym 42,3 i z 41,5 w lipcu.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

• Wielka Brytania: saldo obrotów towarowych w lipcu (08:30) • Wielka Brytania: produkcja przemysłowa i wytwórstwo w lipcu (08:30) • Wielka Brytania: wystąpienie Carneya z Bank of England (10:45) • Stany Zjednoczone: wskaźnik optymizmu małych przedsiębiorstw NFIB w sierpniu (11:30) • Kanada: rozpoczęte budowy domów w sierpniu (12:15) • Wielka Brytania: szacunkowy PKB według NIESR w sierpniu (14:00) • Stany Zjednoczone: wystąpienie Tarullo z Fed (14:00) • Strefa euro: wystąpienie Dombreta z Bundesbank (18:00) • Japonia: wskaźnik PPI w sierpniu (23:50) • Japonia: zamówienia na maszyny w lipcu (23:50) • Australia: wskaźnik zaufania konsumentów Westpack we wrześniu (00:30) • Japonia: wystąpienie Iwaty z Bank of Japan (01:30).

John J Hardy, Saxo Bank

Powiązane tematy

Komentarze