Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Draghi musi się dziś wyjątkowo postarać, by jeszcze bardziej osłabić euro

źródło: John J Hardy, Saxo Bank

  • Opublikowano: 4 września 2014, 17:34

  • 0
  • Powiększ tekst

Beżowa Księga Rezerwy Federalnej nie okazała się przesadnie optymistyczna w odniesieniu do tempa wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych, nie odzwierciedlała też mocnych odczytów ISM dotyczących sektora wytwórczego i niewytwórczego z sierpnia. Najczęstsze określenia stosowane w Beżowej Księdze do gospodarek poszczególnych regionów to „skromna”, „umiarkowana” i „mieszana”. Więcej informacji na ten temat przedstawiono w artykule w USA Today.

Sprzedaż samochodów była ostatnio wyraźnie duża, jednak pozostałe dane dotyczące konsumpcji okazały się zróżnicowane. Zastanawiam się, czy to osłabienie nie wynika przypadkiem z błędów pomiarowych, np. niedoszacowania przyrostu w sektorze zakupów przez Internet. Dodatkowe informacje poznamy jednak dzisiaj po publikacji raportu ISM dotyczącego sektora niewytwórczego, który prezentuje stan sektora usługowego, dominującego w gospodarce amerykańskiej. Raport ISM dotyczący sektora niewytwórczego w lipcu zawierał najwyższe odczyty od grudnia 2005 r.

Posiedzenie Bank of Japan minęło niczym sen jaki złoty – kolejne posiedzenie bez jakichkolwiek zmian, podczas którego powszechnie wyrażano przekonanie, że obecna polityka przynosi zamierzony efekt. W chwili, gdy piszę te słowa, trwa konferencja prasowa prezesa Haruhiko Kurody. W parze USD/JPY rejon 104,25/50 wydaje się obszarem krytycznego wsparcia do czasu jutrzejszej publikacji raportu na temat zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych.

USD/JPY

W parze USD/JPY wystąpił szereg niewielkich fal wzrostu, dzięki czemu para ta dotarła do wieloletnich wierzchołków (wierzchołek na poziomie 105,40 z początku tego roku był najwyższy od początku światowego kryzysu finansowego). Potencjalne przełamanie jest zależne od odpowiedzi na dwa pytania. Po pierwsze, czy przewidywania dotyczące podwyżki stóp przez Fed mogą zostać przesunięte w czasie i czy możemy spodziewać się jeszcze większej podwyżki po publikacji jutrzejszych danych dotyczących płac? Po drugie, jak zareaguje para USD/JPY po znacznej korekcie cen akcji, np. o 6-8%? Nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi na te pytania, zwłaszcza na to ostatnie. Na pewno łatwo jest zakładać wzrost w tej parze, jeżeli apetyt na ryzyko pozostanie stabilny, a dane ze Stanów Zjednoczonych okażą się mocne. Natomiast słaby odczyt na temat zatrudnienia i wyprzedaż ryzyka najprawdopodobniej sprowadzi tę parę z powrotem w granice obecnego przedziału. Taktyczne wsparcie pojawia się na zwrotnym poziomie 104,25/50.

Wczorajsze doniesienia o zawieszeniu broni na Ukrainie wykazały, do jakiego stopnia konflikt ten nie został uwzględniony w wycenach na rynkach światowych. Na koniec dnia efekty tej informacji widoczne były jedynie na rynkach rosyjskich. Nie oznacza to, że dramatyczne doniesienia prasowe, w szczególności te negatywne, nie uruchomią łańcucha natychmiastowych reakcji w najbardziej wrażliwych na ryzyko walutach. Proces deeskalacji nie wywrze jednak aż tak wielkiego wpływu, ponieważ rynek jest już wyjątkowo spokojny (z wyjątkiem presji na rubla i na rynki rosyjskie – w tym kontekście pozostaje pytanie o potencjalne sankcje finansowe, nawet w przypadku, gdy bezpośredni konflikt wygaśnie).

Dziś rano odbędzie się posiedzenie szwedzkiego Riksbank, a ewentualny związany z tym wzrost lub spadek w parze EUR/SEK zależny będzie również od wyniku późniejszego posiedzenia EBC. Należy wziąć pod uwagę dramatyczne cięcia stóp na poprzednim posiedzeniu Riksbank w lipcu oraz oznaki osłabienia gospodarki strefy euro, która jest najważniejszym rynkiem eksportowym dla Szwecji. Pojawiają się coraz liczniejsze spekulacje, że Riksbank mógłby zasugerować, że sposobem na uniknięcie pułapki deflacyjnej byłoby wdrożenie wszystkich narzędzi polityki pieniężnej, w tym luzowania ilościowego. Nieprzekraczalne granice w parze EUR/SEK znajdują się obecnie na poziomach 9,13 i 9,23. Istnieje duże ryzyko, że dzisiejsze wytyczne Riksbank będą gołębie.

Głównym wydarzeniem dzisiejszego dnia jest posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego; spekuluje się o potencjalnych nowych szczegółach programu skupu ABS. Należy pamiętać, że chociaż EBC ogłosił serię ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących trzy miesiące temu podczas posiedzenia w lipcu, pierwsza aukcja jeszcze się nie odbyła i nie odbędzie aż do 18 września (przy czym przewidziano siedem kolejnych kwartalnych aukcji), dlatego nie wiemy jeszcze, jaki przebieg będą miały te aukcje, a tym samym, jakie będzie tempo wzrostu bilansu EBC.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Nowa Zelandia: ceny domów w sierpniu QV wyniosły +6,9% w ujęciu rok do roku w porównaniu z +7,6% w lipcu. • Australia: bilans handlowy w lipcu wyniósł -1 359 mln w porównaniu z przewidywanym -1 750 mln i -1 564 mln w czerwcu. • Australia: sprzedaż detaliczna w lipcu wyniosła +0,4% w ujęciu miesiąc do miesiąca, zgodnie z przewidywaniami. • Bank of Japan pozostawia cel podstawy monetarnej bez zmian na poziomie ¥270 bln, zgodnie z przewidywaniami. • Niemcy: zamówienia w fabrykach w lipcu wyniosły +4,6% w ujęciu miesiąc do miesiąca i +4,9% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +1,5%/+1,1% oraz odnotowanym w czerwcu -2,0% w ujęciu rok do roku. Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich) • Szwecja: ogłoszenie wysokości stopy procentowej przez Riksbank (07:30) • Szwecja: prezes Riksbank omawia decyzję w sprawie stopy procentowej (09:00) • Wielka Brytania: ogłoszenie wysokości stopy procentowej i docelowego poziomu skupu aktywów przez Bank of England (11:00) • Strefa euro: ogłoszenie wysokości stóp przez EBC (11:45) • Stany Zjednoczone: zmiana liczby osób zatrudnionych według ADP w sierpniu (12:15) • Kanada: międzynarodowy handel towarowy w lipcu (12:30) • Strefa euro: konferencja prasowa Draghiego z EBC (12:30) • Stany Zjednoczone: bilans handlowy w lipcu (12:30) • Stany Zjednoczone: cotygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (12:30) • Stany Zjednoczone: wskaźnik ISM w sektorze niewytwórczym w sierpniu (14:00) • Australia: wskaźnik wyników sektora budowlanego (AiG Performance of Construction Index) w sierpniu (23:30) • Stany Zjednoczone: wystąpienie Fishera z Fed (00:15) • Stany Zjednoczone: wystąpienie Kocherlakoty z Fed (01:00)

John J Hardy, Saxo Bank

Powiązane tematy

Komentarze