Rubel wciąż znacząco traci na wartości
Środowa sesja na giełdzie walutowej w Moskwie przebiegała pod znakiem dalszego spadku kursu rubla. Wieczorem za dolara płacono 66,22 rubla, czyli o 1,5 proc. więcej niż na wtorkowym zamknięciu. Za euro dawano 78,03 rubla, tj. o 1,3 proc. więcej niż we wtorek na koniec dnia.
To już czwarta z rzędu sesja, podczas której waluta narodowa Rosji znacząco traciła na wartości. W czasie trzech poprzednich rubel osłabł o 9,6 proc. wobec dolara i 8,7 proc. w stosunku do euro.
Tak tania rosyjska waluta nie była od 16 grudnia, tj. "czarnego wtorku" na giełdzie w Moskwie, kiedy to rubel w ciągu jednego dnia stracił na wartości około 25 proc. Dolar wówczas na krótko pokonał barierę 80, a euro - 100 rubli. Później waluta Rosji odrobiła część strat. 17 grudnia dolara wyceniano na 61,05 rubla, a euro - 77,00 rubli.
Eksperci wiążą pogłębiającą się deprecjację rubla z trwającym spadkiem cen ropy naftowej na świecie. W środę rano cena ropy Brent w kontraktach na luty 2015 roku na giełdzie paliw w Londynie wyniosła 45,49-45,51 USD za baryłkę. Później jednak podskoczyła do 46,90 dolara. We wtorek momentami zjeżdżała ona nawet do poziomu 44,60 USD. To najmniej od 5,5 roku.
Dodatkową presję na rosyjską walutę wywiera wzrost napięcia na wschodzie Ukrainy i ryzyko obniżenia przez międzynarodowe agencje ratingowe ratingu kredytowego Rosji do poziomu śmieciowego. W środę rosyjski minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Ulukajew określił taką możliwość jako "dość wysoką".
Analitycy prognozują, że w tej sytuacji rubel będzie nadal dołować. Cytowany przez dziennik "Kommiersant" Wasilij Aleksandrow z banku Sojuz przewiduje, że w lutym za dolara trzeba będzie płacić 71-72 ruble, a za euro - 81-82 RUB.
Wiceprezes Banku Rosji Ksenia Judajewa oświadczyła w środę, że stabilizacja na rosyjskim rynku walutowym powinna nastąpić na przełomie I i II kwartału.
Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)