Wraz z chińskim Nowym Rokiem złoto traci na wartości
- Przerwanie rozmów w sprawie Grecji nie przyczynia się do umocnienia cen złota
- Popyt na złoto w Chinach wzrasta wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem
- Fundusze hedgingowe i zarządzający środkami pieniężnymi redukują posiadane zasoby złota
Złoto, a zwłaszcza srebro tracą na wartości w reakcji na umocnienie dolara spowodowane zapowiedzią w poniedziałek, że rozmowy pomiędzy Grecją, a jej wierzycielami nie zakończyły się sukcesem
Fakt, iż ceny metali szlachetnych - „bezpiecznej przystani” - nie umocniły się w związku z tą sytuacją podkreśla powszechną wiarę w osiągnięcie porozumienia do najbliższego piątku.
Okres poprzedzający chiński Nowy Rok uznaje się zwykle za sezon na zakup złota w Chinach. Popyt na biżuterię wydaje się szczególnie wysoki, a wraz ze zbliżającymi się obchodami stopniowo traci tempo, aby powrócić dopiero później, w okresie uzupełniania zapasów.
Połączenie takich czynników, jak umocnienie dolara i nadchodzący chiński Nowy Rok, równoważyło dotychczas potencjalne transakcje „bezpiecznej przystani” dotyczące Grecji i Ukrainy (gdzie nadal panuje z trudem utrzymywany rozejm).
Po znacznym wzroście zainteresowania inwestorów w wyniku nieoczekiwanego uwolnienia kursu franka w ubiegłym miesiącu przez szwajcarski bank centralny, w ostatnich tygodniach miała miejsce realizacja zysków – jednym z czynników było tu przełamanie techniczne poniżej poziomu 1 250 USD (tj. obecnego poziomu oporu) 6 lutego.
W tygodniu kończącym się w ubiegły wtorek, fundusze hedgingowe i zarządzający środkami pieniężnymi dokonali redukcji o 17% długich pozycji netto w kontraktach terminowych, natomiast w ubiegłym tygodniu ekspozycja w produkty notowane na giełdzie oparte na fizycznym złocie, która od połowy stycznia wzrosła o 83 ton, została zredukowana o 7 ton.
Rynek nadal musi wziąć pod uwagę plany amerykańskiej Rezerwy Federalnej dotyczące stóp procentowych. Najbliższe posiedzenie odbędzie się dopiero za miesiąc, jednak im bliżej tej daty, tym bardziej inwestorzy będą musieli uwzględnić możliwość, że zamiast przewidywanego dotychczas łagodnego stanowiska, Federalny Komitet Otwartego Rynku przyjmie bardziej agresywną retorykę (potencjalnie negatywną dla złota).
Wsparcie techniczne znajduje się obecnie na poziomie 1 219 USD za uncję, co stanowi zniesienie o 50% z rajdu zapoczątkowanego minimum z listopada. Następny kluczowy poziom to 1 200 USD za uncję, natomiast opór znajduje się obecnie na poziomie 1 240 USD za uncję, przed 200-dniową średnią ruchomą, tj. 1 250 USD za uncję.