Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

W oczekiwaniu na raport z amerykańskiego rynku pracy

źródło: Anna Wrzesińska, www.idmtrader.pl

  • Opublikowano: 1 lutego 2013, 10:43

  • Powiększ tekst

Pozytywny klimat inwestycyjny utrzymuje się. Inwestorzy wykazują zainteresowanie bardziej ryzykownymi walutami. Na rynku walutowym obserwujemy silne ruchy trendowe. W dalszym ciągu waluta japońska i amerykańska znajdują się pod presją sprzedających.

Stabilizacja sytuacji na rynkach finansowych oraz zmniejszenie groźby eskalacji kryzysu zadłużeniowego w strefie euro sprzyjają z kolei umocnieniu euro. Utrzymaniu lepszych nastrojów służą także publikowane dane. Dziś w nocy inwestorzy poznali odczyt chińskiego indeksu PMI dla przemysłu. W styczniu oficjalny indeks PMI dla Chin spadł do 50,4pkt. z 50,6pkt. w grudniu ubiegłego roku. Z kolei opracowany przez bank HSBC indeks aktywności w sektorze przemysłowym wzrósł do 52,3pkt. z 51,5pkt. Dane te generalnie wskazują na ożywienie w gospodarce Państwa Środka. Silny impulsem do dalszej aprecjacji wspólnej waluty stanowią również ostateczne dane na temat wskaźników PMI dla przemysłu Niemiec i strefy euro, które przebiły oczekiwania analityków. Francuski indeks PMI rozczarował, ale rynek zdążył się już przyzwyczaić do słabszych danych publikowanych z tamtejszej gospodarki.

Z USA wciąż napływają mieszane dane, a podczas dzisiejszej sesji poznamy najważniejsze z nich, czyli raport z amerykańskiego rynku pracy. Konsensus rynkowy zakłada wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 160tys. oraz utrzymanie stopy procentowej na poziomie 7,8% w styczniu. Jedynie dużo wyższy odczyt niż prognoza mógłby stanowić impuls do korekty na USD, gdyż znów rozpoczną się spekulacje na temat szybszego niż oczekuje rynek wyjścia Fed z programów wspierających gospodarkę. W przeciwnym wypadku należy się spodziewać kontynuacji wzrostów na EURUSD w okolice oporu na poziomie 1,38. Warto zwrócić również uwagę na odczyt indeksu ISM dla przemysłu oraz indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów.

 

EUR/PLN

Sytuacja techniczna na EURPLN pozostaje dość stabilna. Para od kilku dni handlowana jest w zakresie konsolidacji 4,18-4,22. Dalsze wyhamowanie spadku indeksu PMI dla sektora przemysłowego w styczniu przełożyło się tylko chwilowo na notowania złotego. Inwestorzy będą oczekiwali na posiedzenie RPP, które odbędzie się już w przyszłym tygodniu.

 

EUR/USD

Silny trend wzrostowy na EURUSD trwa. Para handlowana jest powyżej poziomu 1,3650, a techniczny obraz rynku wskazuje na to, że poziom 1,38 USD za euro przy takim poziomie dynamiki ruchu może zostać osiągnięty dość szybko. Para zbliża się do górnego ograniczenia kanału wzrostowego na wykresie dziennym. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 1,3600.

 

GBP/USD

GBPUSD zrealizował docelowy poziome korekty wzrostowej. Obecnie para powróciła do spadków, w czym pomaga słabszy odczyt indeks PMI dla sektora przemysłowego w Wielkiej Brytanii.  Opór wyznacza strefa 1,5870-1,5890, natomiast silnym wsparciem pozostaje rejon 1,5680.

 

USD/JPY

Jen pozostaje w silnym trendzie spadkowym. Na wykresie miesięcznym para USDJPY weszła w zakres chmury ichimoku. Techniczny obraz sprzyja kontynuacji wzrostów w okolice 94,20, gdzie przebiega 38,2% zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego kształtującego się od czerwca 2007 roku. Wsparcie wyznacza poziom 91,40 jenów za dolara.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych