Wzrosty na Wall Street po dobrych wynikach kwartalnych spółek technologicznych
Piątek na amerykańskich giełdach zakończył się solidnymi wzrostami, a zwyżkom przewodził sektor technologiczny po dobrych wynikach kwartalnych spółek z tej branży. Dobre nastroje to również efekt obniżenia stóp procentowych w Chinach oraz nadziei na dalsze luzowanie polityki monetarnej przez EBC.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,90 proc., do 17.646,97 pkt.
S&P 500 zyskał 1,10 proc. i wyniósł 2.075,16 pkt.
Nasdaq Comp. zyskał 2,27 proc. i wyniósł 5.031,86 pkt. Indeks ten jest na najwyższym poziomie od dwóch miesięcy.
„Wzrosty to konsekwencja posiedzenia EBC, jak również informacji o obniżce stóp procentowych w Chinach” – ocenił dla Bloomberga Phil Orlando, główny strateg inwestycyjny Federated Investors. „Lepsze od oczekiwań są również ostatnie raporty kwartalne amerykańskich spółek. Dobre wyniki takich firm jak Amazon przypomina inwestorom, że nie wszystkie spółki to przeżywające problemy firmy z sektorów surowcowych i że istnieją spółki, które się dobrze rozwijają” – dodał.
Wzrostom na Wall Street przewodziły spółki z sektora technologicznego po tym jak lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne podał Alphabet (dawne Google) oraz Microsoft.
Bardzo dobre wyniki za trzeci kwartał podał również największy amerykański sklep internetowy Amazon.
Kurs akcji spółek Amazon i Alphabet, jak również zyskujący na fali entuzjazmu do sektora technologicznego Facebook, znalazły się w trakcie sesji na swoich nowych historycznych maksimach. Najwyżej od 2000 r. jest kurs Microsoftu.
Bank centralny Chin poinformował o obniżeniu stóp procentowych. Jest to już szósta obniżka stóp procentowych w Chinach od listopada ubiegłego tygodnia i chińskie władzę chcą w ten sposób pobudzić spowalniający wzrost gospodarczy w drugiej co do wielkości gospodarce świata.
Bank centralny Chin obniżył benchmarkową stopę procentową o 25 pkt. bazowych do 4,35 proc. Roczna stopa depozytów została obniżona o 25 pkt. bazowych do 1,5 proc. Bank obniżył stopę rezerw obowiązkowych banków o 0,5 pkt. proc. oraz o dodatkowe 0,5 pkt. proc. dla niektórych wybranych instytucji finansowych.
Ze wstępnego wyliczenia wynika, że indeks PMI w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w październiku 54,0 pkt. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 52,7 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 53,1 pkt.
Lepszy od oczekiwań był też piątkowy odczyt indeksów PMI ze strefy euro. PMI composite w strefie euro wyniósł w październiku 54,0 pkt. wobec 53,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali wartość indeksu na 53,4 pkt.
Wcześniej nastroje na światowych rynkach poprawiły słowa prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego, który po zakończeniu czwartkowego posiedzenia zasugerował możliwość zwiększenia stymulacji monetarnej w strefie euro w grudniu.
Prezes Draghi poinformował również, że w trakcie czwartkowego posiedzenia kilku członków rady EBC zasugerowało, że chciałoby zobaczyć zwiększenie stymulacji monetarnej już w październiku. Draghi poinformował również, że EBC rozważa obniżenie stopy depozytowej.
PAP, sek