Analizy

Silna presja na spadek złotego

źródło: Joanna Bachert, Mirosław Budzicki, Biuro Strategii Rynkowych PKO BP

  • Opublikowano: 23 maja 2016, 07:34

  • Powiększ tekst

Na rynku walutowym kurs EURPLN wzrósł powyżej 4,42 i tym samym złoty powrócił do poziomów sprzed decyzji Moody’s. Wyraźny tygodniowy (o około 5-10 pb) wzrost rentowności obligacji skarbowych.

Bieżący tydzień rozpoczynamy w okolicach zamknięcia ubiegłego. Zgodnie z oczekiwaniami mieliśmy spokojny piątek na rynku bazowym ze stabilnym euro w okolicach 1,12 USD. W kraju zaś nasila się deprecjacja złotego. Kurs EURPLN wzrósł powyżej 4,42 i tym samym złoty powrócił do poziomów sprzed decyzji Moody’s o pozostawieniu ratingu Polski na niezmienionym poziomie A2.

Generalnie, rynki pozostają pod wpływem jastrzębiej retoryki Fed’u. Po opublikowanych minutes widać jest wyraźnie, że zmienia się nastawienie inwestorów do podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i kolejne dobre publikacje danych makroekonomicznych z rynku amerykańskiego będą podnosić oczekiwania, co może wywierać dalszą presję na euro i złotego. Rynkowe prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Fed w czerwcu wzrosło z poniżej 10% do ponad 30%, a dla września wynosi około 70%.

Negatywny dla naszej waluty przekaz stenogramów FOMC wzmacniają jeszcze czynniki lokalne w postaci utrzymującego się niepokoju związanego z ustawą o hipotecznych kredytach walutowych, pogłoskami o możliwym rozszerzeniu podatku bankowego czy możliwym podjęciem przez KE kolejnego kroku w ramach procedury rządów prawa.

Presja na spadek złotego jest tak silna, że walucie naszej nie pomagają nawet obiecujące dane gospodarcze dot. naszej gospodarki. Rynek pracy śmiało idzie do przodu (w kwietniu przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło o 4,6% r/r, zaś zatrudnienie zwiększyło się o 2,8% r/r), po marcowym spowolnieniu ruszyły też produkcja przemysłowa (w kwietniu wzrost o 6% r/r) oraz sprzedaż detaliczna (w kwietniu o 3,2% r/r). W ocenie Eugeniusza Gatnara (RPP)(…) znakomite odczyty wyników z kwietnia dotyczących produkcji przemysłowej i wielkości konsumpcji pokazują, że stopy procentowe są dla gospodarki na optymalnym poziomie i wzrost PKB na poziomie 4,0 procent w 2016 roku jest łatwo osiągalny".

Rozpoczynający się krótszy tydzień powinien przynieść stabilizację eurozłotego na obecnych poziomach i dalsze (do 1,11 USD) osłabienie euro względem dolara. Dzisiaj w centrum uwagi publikacja wstępnych indeksów PMI dla strefy euro jej największych gospodarek i USA.

Na rynku stopy procentowej ostatni tydzień przyniósł wyraźny wzrost rentowności obligacji skarbowych (o około 5-10 pb.). Najsilniejsza przecena dotknęła środek krzywej (dochodowości 5-letnich papierów wzrosły o 10 pb.), co spowodowało dalsze zawężenie się spreadu 5Y10Y. Przyczyną tak silnego osłabienia notowań obligacji skarbowych była publikacja lepszych od oczekiwań kwietniowych danych nt. produkcji przemysłowej i płac w sektorze przedsiębiorstw, a także wzrostu oczekiwań na czerwcową podwyżkę stóp procentowych w USA po publikacji minutes Fed.

W najbliższych dniach spodziewać się można spadku rentowności obligacji skarbowych. Podtrzymujemy zdanie, że dochodowość DS0726 na koniec maja, a także na koniec III kw. 2016 r. spadnie do 2,90%. Po silnym wzroście rentowności 10-letnich US Treasuries dalszy ich ruch w górę będzie mocno utrudniony, co jednocześnie jednak nie wyklucza lekkiego osłabienia na krótkim końcu krzywej (taki scenariusz wspierać będą wypowiedzi członków FOMC). To oznacza, że ze strony rynków bazowych nie należy spodziewać się negatywnych impulsów w tym tygodniu. Do Polski może w najbliższych tygodniach powrócić kapitał zagraniczny, co z kolei będzie uzasadnione relatywnie wysoką rentownością polskich obligacji, a także wysoką premią za ryzyko kredytowe i rozpoczynającym się w czerwcu skupem obligacji korporacyjnych przez EBC w strefie euro. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w środę odbędzie się ostatnia duża aukcja obligacji skarbowych, po której podaż SPW na rynku pierwotnym powinna znacząco spaść.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych