Analizy

Polska waluta się umocniła, ale głównie pod wpływem czynników zewnętrznych

źródło: PAP: za DM mBank, DM BOŚ

  • Opublikowano: 7 czerwca 2016, 22:02

  • Powiększ tekst

W trakcie wtorkowej sesji złoty lekko umocnił się polskiej waluty (ok. 0,2 proc.), co można traktować jako kontynuację ruchu wzrostowego z początku tygodnia - ocenili analitycy. Ok. godz. 19 euro kosztowało 4,35, dolar - 3,82, a frank szwajcarski - 3,96 zł.

Zdaniem analityka BOŚ Banku Konrada Ryczki, na rynku "w dalszym ciągu panują dość dobre nastroje po tym jak słabe, piątkowe dane oddaliły perspektywę podwyżek stóp w USA".

Ekspert zaznaczył, że w kraju inwestorzy czekają na prezentację projektu dot. przewalutowania kredytów w CHF. Według oczekiwań nowy projekt ma być w mniejszym stopniu obciążający dla sektora bankowego niż wcześniejsze propozycje. "Wydaje się, iż z perspektywy najbliższych dni to propozycja dotycząca CHF będzie kluczowa dla kursu PLN" - podkreślił Ryczko.

Jego zdaniem ostatnie podbicie bardziej ryzykownych aktywów może zostać wyhamowane z uwagi na "wiszące nad rynkiem" ryzyko Brexitu.

Podobną opinię wyraził we wtorek analityk mBanku Kamil Maliszewski wskazując, że sytuacja sektora bankowego w najbliższym czasie będzie zależała od propozycji prezydenta, dotyczącej rozwiązania problemu kredytów walutowych. Na razie szczegóły propozycji są nieznane. Jedyne co wiadomo to fakt, że operacje przewalutowania mają być dobrowolne, tj. nie dojdzie do rozwiązania analogicznego do przeprowadzonego na Węgrzech, gdzie wszystkie kredyty hipoteczne musiały zostać przewalutowane.

"Biorąc pod uwagę, że jeden z najważniejszych czynników niepewności dotyczący kredytów walutowych będzie się nadal utrzymywał, to większe umocnienie złotego wydaje się mało prawdopodobne, a wzrosty PLN z ostatnich dni tłumaczyć można jedynie czynnikami zewnętrznymi" - wskazał Maliszewski.

W środę będą znane efekty posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, jednak nie należy spodziewać się żadnych zaskoczeń, także wpływ na nasz rynek walutowy powinien być niewielki - dodał analityk.

PAP, sek

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych