Analizy

Szukanie rentowności w świecie ujemnych stóp

źródło: Peter Garnry, dyrektor ds. strategii rynków akcji w Saxo Banku

  • Opublikowano: 9 lipca 2016, 12:59

  • Powiększ tekst

Ostatnie spadki na europejskim rynku akcji spowodowały, że pojawił się szereg okazji związanych z papierami spółek charakteryzujących się wysoką dywidendą. Oczywiście, należy pamiętać, że akcje są wskaźnikiem wyprzedzającym, więc należy zachować ostrożność podczas wybierania akcji z wysoką dywidendą, aby nie wpaść w pułapkę... W końcu spadające notowania akcji mogą być zwiastunem ujemnej dynamiki PKB lub obniżek dywidend.

Obecnie wskaźniki wyprzedzające w USA i Europie spadają, a w Chinach rosną – nie ma więc na razie odpowiedzi na pytanie, czy w dalszej części roku globalną gospodarkę czeka stagnacja.

Dane makro wysyłają nam sprzeczne sygnały, a sytuacja w tym obszarze jeszcze bardziej skomplikuje się w czerwcu i lipcu, gdy publikacje makro wezmą już pod uwagę głosowanie w sprawie Brexitu. Jeśli wpadniemy w recesję, to będzie ona prawdopodobnie łagodna, o ile nie dojdzie do kryzysu bankowego w Europie. Dlatego też, portfel z akcjami z wysoką dywidendą jest nadal atrakcyjną opcją.

W otoczeniu z ujemnymi stopami, portfel akcyjny z wysokimi dywidendami jest dobrym pomysłem na wsparcie długoterminowej strategii alokacji środków.

Poniżej przedstawiamy akcje z najwyższą stopą dywidendy (skorygowaną o jakość) w 35 sektorach w Europie. W tej grupie 12-miesięczna średnia stopa dywidendy forward to 5%, a średni współczynnik price-to-book wynosi 5,8 – jest to poziom o 25% wyższy niż obecna stopa dywidendy forward dla indeksu Euro Stoxx 600.

tytuł

Wybraliśmy akcje z najwyższą stopą dywidendy w każdym z 35 największych sektorów w Europie. Założenie jest takie, że akcja musi znajdować się w wyższej połówce w swoim sektorze pod względem jej współczynnika price-to-book.

Współczynnik price-to-book odzwierciedla spread zysku spółki (zwrot z kapitału minus koszt kapitału), więc im jest on wyższy, tym wyższy spread zysku – w średnim ujęciu. W niektórych przypadkach, wysoki współczynnik price-to-book nie odzwierciedla wysokiego spreadu zysku w danym momencie, ale wysokie oczekiwania – więc (potencjalnie) może dotyczyć akcji z wysokim potencjałem spadku.

Wybierając po jednej spółce z każdego sektora, zwiększamy swoją dywersyfikację – jest to szczególnie ważne przy wyborze akcji z wysoką dywidendą, ponieważ w przeciwnym wypadku zostalibyśmy tylko z akcjami z sektora telekomów i spółek użyteczności publicznej w naszym portfelu.

Jedną z naszych wybranych spółek jest EasyJet. Jej akcje straciły 33% od głosowania w sprawie Brexitu z powodu ostrzeżenia w sprawie oczekiwanych zysków oraz ogólnej sprzedaży aktywów GBP. Stopa dywidendy forward EasyJet wzrosła do 6,6% – jest ona najwyższa na rynku transportu pasażerskiego, oraz wyższa o 65% niż średnia dla wszystkich rynków akcji w Europie.

Dywidenda może zostać obniżona, ale EasyJet podwyższył swoją regularną dywidendę gotówkową za każdym razem od momentu jej wprowadzenia w 2012. Mimo że loty z i do Wielkiej Brytanii mogą zostać nieco ograniczone z powodu Brexitu, a wzrost gospodarki UK spowalnia, to EasyJet nadal jest w stanie zanotować solidne poziomy wzrostu z uwagi na jego umiejętność powiększania udziału w rynku kosztem starych, państwowych przewoźników.

tytuł

W tym roku nasz portfel z akcjami dywidendowymi dobrze sobie radzi, notując wzrost o 3,2 procent wobec spadku o 10 procent w przypadku europejskich akcji.

Naszym najciekawszym spostrzeżeniem jest to, w jaki sposób inwestorzy zachowują się w okresie po referendum w sprawie Brexitu – akcje z wysoką dywidendą są bowiem przedmiotem częstych zleceń typu „Bid,” co spowodowało, że wyprzedaż ich nie ominęła.

tytuł

Jednak, z uwagi na działania banków centralnych w kierunku dalszego obniżania stóp procentowych, inwestorzy instytucjonalni będą stopniowo zwiększać swoją ekspozycję na akcje oferujące wysoką dywidendę (oraz sektor wydobywczy złota).

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.