Przed Fed rynki ograniczają aktywność
We wtorek przed południem, złoty lekko tracił na wartości oddalając się o około 2 grosze od testowanego w ostatnich dniach wsparcia na 4,35 na parze z euro. W tym samym czasie kurs EURUSD rósł i jeszcze podczas sesji europejskiej testując 1,103 zniósł piątkową przecenę wywołaną kontrastującą publikacją słabych danych o aktywności przemysłu w Europie (wst. PMI dla strefy euro wyniósł 51,9 pkt – poniżej oczekiwań) w stosunku do mocnych wyników dla USA (52,9 pkt – powyżej prognoz). Wczoraj poznaliśmy kolejne raporty makro z USA, tym razem nt. nastrojów konsumentów mierzonych indeksem Conference Board i dot. sprzedaży nowych domów. W oczekiwaniu na wyniki zarówno kursy EURUSD jak i EURPLN wyhamowały wzrosty powracając w okolice poziomów z otwarcia dnia. Lepsze od spodziewanych publikacje lekko umocniły dolara (EURUSD spadł do 1,0975), pozostając jednocześnie bez wpływu na złotego, który już od początku sesji amerykańskiej utrzymywał wzrosty. Kurs EURPLN chwilowo ponownie zbliżył się do 4,35.
Na rynku widać ograniczoną aktywność, na środę zaplanowane jest bowiem jedno z najważniejszych wydarzeń tygodnia, czyli decyzja FOMC dot. stóp procentowych. Jak już kilkakrotnie zaznaczaliśmy, po zakończeniu posiedzenia nie jest planowana konferencja prasowa prezes J. Yellen, dlatego też nie oczekuje się, by sam komunikat mógł mocno zaskoczyć rynek. Niemniej, po ostatnich publikacjach dobrych danych z USA (w tym z rynku pracy) inwestorzy będą zapewne doszukiwać się jastrzębich akcentów, bowiem można spodziewać, że w komunikacie FOMC odnotuje wyraźną poprawę danych ze sfery realnej w czerwcu. Niewykluczone, że po dość spokojnym przyjęciu przez EBC i BoE przegłosowania Brexitu, Fed będzie chciał powoli przywracać wiarę rynków w podwyżki stóp. O ile w środę nie oczekujemy mocno jastrzębiego posiedzenia, o tyle publikowane w sierpniu minutes z lipcowego spotkania amerykańskiej Rezerwy Federalne może już wspierać scenariusz dalszej normalizacji polityki monetarnej w USA. Kluczowe dla postrzegania dalszej polityki Fed może okazać się planowane na sierpień wystąpienie prezes J. Yellen podczas corocznego spotkania w Jackson Hole. To z kolei może oznaczać ciekawy przebieg wrześniowego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego, być może przygotowujący na podwyżki stóp pod koniec br. Bazując na powyższych założeniach nadal oczekujemy systematycznego umacniania się dolara względem euro, prowadzącego do spadku kursu EURUSD do 1,08 na koniec września i niżej do 1,04 na koniec grudnia 2016.
Na krajowym rynku stopy procentowej obserwowaliśmy wzrosty rentowności na krótkim końcu krzywej przy stabilnym długim końcu. Podobnie przedstawiały się notowania na głównych rynkach zagranicznych, gdzie dochodowość amerykańskich papierów 2-letnich wzrosła o kolejne 4 pb. Od końca czerwca spread pomiędzy obligacjami 10-letnimi a 2-letnimi zmniejszył się o blisko 10 pb. Wzrosty na krótkim końcu krzywej sugerują, że rynek w coraz większym stopniu szykuje się na możliwość kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.
Polskie Ministerstwo Finansów ogłosiło, że podczas aukcji 28 lipca zostaną sprzedane papiery: PS0721, WZ1122 oraz WZ0126 za kwotę od 5 do 8 mld PLN. Obligacje serii WZ1122 to nowa emisja, która będzie oferowana po raz pierwszy podczas przetargu w czwartek. W porównaniu do wstępnego harmonogramu, MF zdecydowało się zmienić zakres aukcji z 4-9 mld PLN do 5-8 mld PLN.
Narodowy Bank Węgier nie zaskoczył rynku pozostawiając we wtorek stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,90%. Utrzymywanie łagodnych warunków monetarnych jest zgodne z celem władz monetarnych, zakładającym osiągnięcie celu inflacyjnego w średnim terminie. Limity ilościowe dotyczące ofert na aukcje 3-miesięcznych depozytów (które zostały zapowiedziane już wcześniej) powinny zostać szerzej przedstawione we wrześniu. Bank centralny zamierza zachęcić instytucje komercyjne do większego zaangażowania środków w obligacje skarbowe wywierając dalszą presję na kształtowanie się krzywej dochodowości.