Analizy

Funt poniżej 5 złotych

źródło: Dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB

  • Opublikowano: 10 sierpnia 2016, 12:07

  • 1
  • Powiększ tekst

Funt ma w ostatnich tygodniach fatalną passę. W obliczu decyzji Brytyjczyków o wyjściu z Unii nie jest to specjalnie zaskakujące. W połączeniu z ostatnim umocnieniem złotego oznacza to, że za brytyjską walutę płacimy już mniej niż 5 złotych. Tak tanio nie było od stycznia 2014 roku.

W zaledwie kilka tygodni po referendum staje się jasne, że to Wielka Brytania odczuje najbardziej skutki decyzji swoich obywateli. W gospodarce już widoczne są negatywne tendencje, które mogą się nasilić, jeśli nastroje konsumentów i przedsiębiorców nie poprawią się. Te bowiem ucierpiały najmocniej. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że jeszcze jako członek UE Wielka Brytania notuje duży deficyt handlowy, staje się jasne, że potrzebuje teraz słabszej waluty. Świadomy zagrożenia jest też Bank Anglii, który na sierpniowym posiedzeniu zdecydował się nie tylko na obniżkę stóp procentowych, ale także na dodatkowe programy, które mają pomóc gospodarce. A luzowanie monetarne jest dla waluty zawsze niekorzystne.

Złoty tymczasem ma lepszy okres, o czym pisaliśmy wczoraj. Wyeliminowanie ryzyka przewalutowania kredytów frankowych zdjęło z naszej waluty największy ciężar. W tej sytuacji złoty może jeszcze zyskiwać. Czy oznacza to możliwość zanurkowania ceny funta głębiej poniżej bariery 5 złotych? Bardzo możliwe.

Choć funt gro osłabienia ma już za sobą, nie widać na razie czynników, które mogłyby istotniej go umocnić. Dane z Wielkiej Brytanii musiałyby pozytywnie zaskoczyć, a na razie to się nie dzieje. Zarówno najnowsze dane o produkcji, jak i bilansie płatniczym wypadły słabo. Dodatkowo przedstawiciele Banku Anglii sugerują możliwość podjęcia dalszych działań. Funt jest mocno wyprzedany, więc skala jego osłabienia nie będzie już tak duża, ale względem złotego może jeszcze tracić.

Dziś jednak nie mamy kluczowych wydarzeń ani w Wielkiej Brytanii, ani w Polsce. Rynek czeka na decyzję Banku Nowej Zelandii, który utrzymuje najwyższe stopy spośród rozwiniętych gospodarek. Jednak w dniu dzisiejszym główna stopa ma zostać obniżona z 2.25 do 2%. Decyzja o 23:00 naszego czasu. Dziś o 9:48 dolar kosztuje 3.8297 złotego, euro 4.2681 złotego, frank 3.9122 złotego, zaś funt 4.9912 złotego.

Powiązane tematy

Komentarze