Analizy

Na co inwestor powinien zwrócić uwagę w końcówce roku?

źródło: Marcin Kiepas, główny analityk easyMarkets

  • Opublikowano: 9 listopada 2016, 15:19

  • 0
  • Powiększ tekst

Teraz, gdy powoli opada kurz po wyborczej zawierusze w USA, można się na spokojnie zastanowić, jak mocno jeszcze Trump będzie absorbował uwagę inwestorów i na co jeszcze inwestorzy powinni zwrócić uwagę w końcówce roku.

Wybory prezydenckie w USA już za nami. W Białym Domu na najbliższe cztery lata zamieszka Donald Trump. To bardzo duża niespodzianka dla rynków finansowych, które przed wyborami całkowicie wykluczały taki scenariusz. Nie zaskakuje więc pierwsza paniczna reakcja inwestorów na wybory. Później jednak przyszła chwila refleksji. Inwestorzy nieco ochłonęli, częściowo odkupili wyprzedawane wcześniej aktywa, i postanowili wstrzymać się z decyzjami "co dalej".

Trump zostanie zaprzysiężony na prezydenta 20 stycznia 2017 roku. Do tego czasu rynki będą uważnie śledzić jego wypowiedzi oraz to jakimi współpracownikami będzie się otaczał. Nikt nie ma jednak chyba wątpliwości, że ta zawierucha po tegorocznych wyborach w USA będzie jeszcze długo trwać. Szczególnie, że zwiększa ona niepewność przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi w Niemczech oraz podwójnymi wyborami (parlamentarnymi i prezydenckimi) we Francji.

Innym czynnikiem niepewności, również związanym z wyborami, jest to, czy Fed nie wycofa się z pośrednio zapowiedzianej podwyżki stóp procentowych w grudniu? Nie powinno to mieć miejsca. Jednakże wszystko jest możliwe.

Końcówka roku na rynkach finansowych będzie upływać nie tylko w cieniu Trumpa, ale też innych wydarzeń. Jeszcze w listopadzie odbędzie się szczyt państw OPEC w Wiedniu, podczas którego może zostać oficjalnie zatwierdzone porozumienie ws. wydobycia ropy. 4. grudnia we Włoszech odbędzie się referendum ws. reformy Senatu, a Austriacy wybiorą nowego prezydenta. W dniach 5-8 grudnia brytyjski Sąd Najwyższy zajmie się odwołaniem tamtejszego rządu ws. artykułu 20 Traktatu Lizbońskiego, podczas gdy sam wyrok zostanie wydany w styczniu. 8 grudnia zbiera się Europejski Banku Centralny, który zgodnie z oczekiwaniami wydłuży czas trwania programu QE. Natomiast 14 grudnia będzie osiedzenie FOMC i możliwa decyzja ws. pierwszej od roku podwyżki stóp procentowych w USA.

Z punktu widzenia polskiego rynku finansowego, oprócz wymienionych wyżej czynników globalnych, kluczowymi datami może okazać się 15 i 21 listopada. W tym pierwszym terminie zostanie odczytany wstępny szacunek polskiego PKB za III kwartał (prawdopodobny wynik poniżej tego osiągniętego w 2. pierwszych kwartałach). W drugim zaś będą opublikowane dane o produkcji przemysłowej. Jeżeli wierzyć sygnałom płynącym z indeksu PMI, to roczna dynamika produkcji będzie ujemna. To zaś powinno dać RPP do myślenia.

Powiązane tematy

Komentarze