Haitong Bank podwyższył rekomendacje dla PKO BP i Pekao
Haitong Bank przejrzał swoje dotychczasowe rekomendacje dla instytucji finansowych, notowanych na GPW. Wśród czynników, które zdaniem tej instytucji, będą miały wpływ na wycenę banków, bardzo duży wpływ ma niepewność związana z kredytami walutowymi w ich portfelach.
PKO BP
Haitong Bank w raporcie z 23 listopada podwyższa rekomendację dla PKO BP ze Sprzedaj do Neutralnie, z niezmienioną ceną docelową akcji w wysokości 24 PLN. Ostatnie informacje nie przynoszą istotnych zmian, a przejęcie Raiffeisen Leasing oznacza, że warunkowa dywidenda w wysokości 1,0 PLN z 2015 r. nie zostanie wypłacona. Nowa strategia nie przywiązuje specjalnej wagi do wartości dla akcjonariuszy, stąd analitycy Haitong jeszcze bardziej obniżyli swoje oczekiwania dotyczące wypłaty dywidendy w nadchodzących latach, z 33 do 25 procent. Tym niemniej poprawa wskaźnika CT1 (wynikająca głownie ze spadku wag ryzyka) i niewysoka wycena sprawiają, że Haitong Bank wystawia PKO BP rekomendację Neutralnie.
Bank Pekao
Haitong Bank w raporcie z 23 listopada podnosi rekomendację dla Banku Pekao do Kupuj z Neutralnie i podwyższa cenę docelową akcji do 130 PLN ze 125 PLN. Podwyższenie rekomendacji jest efektem ostatniego spadku kursu akcji Banku Pekao. Analitycy Haitong obawiają się spadku wartości, jeżeli Bank Pekao stanie się firmą państwową, ale po ostatnich zniżkach kursu akcji postrzegają Bank Pekao jako spółkę oferującą bardziej atrakcyjny wskaźnik ceny do ryzyka niż PKO BP. W ostatnim miesiącu prasa donosiła, że PZU przeprowadza due diligence w Pekao, a PZU jest zainteresowane zakupem 100 procent w funduszu inwestycyjnym Pioneer Pekao (dziś 49 procent Pioneer Pekao jest własnością Pekao, a pozostałe 51 procent należy do UniCredit), pojawiły się też doniesienia, że KNF pozwoli Pekao zachować swój portfel kredytów we frankach szwajcarskich po tym jak UniCredit sprzeda swój udział w Pekao (odwrotnie niż w przypadku tego, czego KNF domagał się w przypadku BPH lub Raiffeisen Polbank). Analitycy Haitong uważają, że te szczegóły potwierdzają, że PZU i UniCredit posuwają się do przodu w negocjacjach a Pekao docelowo stanie się podmiotem kontrolowanym przez państwo.
BZ WBK
Haitong Bank w raporcie z 23 listopada podtrzymuje rekomendację Neutralnie dla BZ WBK z nową ceną docelową akcji w wysokości 300 PLN (z 280 PLN po uaktualnieniu modelu analitycznego). Haitong Bank uważa, że BZ WBK ma najsilniejszą pozycję kapitałową spośród wszystkich banków zaangażowanych w kredyty frankowe, oferuje wyższy niż średnia rynkowa wzrost akcji kredytowej i po ewentualnej transakcji PZU/Bank Pekao, będzie najbardziej płynnym bankiem niepaństwowym, wszystko to inwestorom może kojarzyć się z lepszą jakością. Jeżeli oczywiste obawy Haitong związane z kredytami frankowymi okażą się nieuzasadnione, analitycy prawdopodobnie spojrzą życzliwszym okiem na BZ WBK mimo jego wysokiej wyceny. BZ WBK ma na rok 2017 wskaźnik P/BV na poziomie 1,5-krotności, docelowe ROE w wysokości 11,6 procent i przypisywaną wartość kredytów frankowych w wysokości 12,6 mld PLN. Analitycy Haitong widzą jednak niewielki potencjał wzrostowy, stąd podtrzymują rekomendację Neutralnie.
mBank
Haitong Bank w raporcie z 23 listopada podtrzymuje rekomendację Sprzedaj dla mBanku z niezmienioną ceną docelową akcji na poziomie 300 PLN. Wynika to z faktu, że zdaniem analityków Haitong, mBank pozostaje podatny na kwestię rozwiązania kredytów hipotecznych we frankach, ma ograniczone możliwości obniżki kosztów i musi jeszcze bardziej odbudować swoją sumę bilansową, by spłacić finansowanie z Commerzbanku. Z drugiej strony, analitycy uważają, że bank ten ma strukturalnie najlepszy profil klientów detalicznych i posiada wszelkie dane, by wykorzystać markę kojarzoną z mobilnością i Internetem. Rekomendacje KNF uniemożliwiły mBankowi wypłatę dywidendy przez ostatnie dwa lata. Haitong Bank zakłada w związku z tym, że dopóki problem frankowy nie zostanie ostatecznie rozwiązany, mBank nie będzie w stanie wypłacać dywidendy, pomimo ambicji deklarowanej w strategii na lata 2016-2020, by nagradzać akcjonariuszy dywidendą rokrocznie.
Alior Bank
Haitong Bank w raporcie z 23 listopada podwyższa rekomendację dla Alior Bank do Kupuj z ceną docelową akcji w wysokości 51 PLN (wobec Neutralnie z ceną docelową 53 PLN wcześniej), po uaktualnieniu modelu analitycznego. Cena akcji Alior Banku znalazła się ostatnio pod presją z powodu ryzyka kolejnej dużej emisji praw do akcji, coraz powszechniejszego postrzegania Alior Banku jako banku państwowego i dosyć rozczarowującego wzrostu wolumenu pożyczek gotówkowych. Haitong Bank uważa jednak, że 0,9-krotność wartości księgowej, czyli obecna wycena, jest wystarczająco atrakcyjnym punktem wejścia by zneutralizować te kwestie, ponieważ pozwala ona inwestorom wykorzystać efekt synergii i wykorzystać sprzyjające warunki dla branży finansów konsumenckich, jakie obecnie panują w Polsce.
Bank Handlowy
Haitong Bank w raporcie z 23 listopada podtrzymuje rekomendację Neutralnie dla Banku Handlowego, z ceną docelową akcji obniżoną do 66 PLN z 77 PLN wcześniej. Spadek ten wynika z rozczarowujących przychodów w 3 kwartale 2016 r. i kurczącego się portfela kredytowego. Analitycy Haitong Bank uważają, że Bank Handlowy oferuje inwestorom atrakcyjną dywidendę przy niskim ryzyku, ale niestety niewielkie perspektywy wzrostowe, stąd rekomendacja Neutralnie. Portfel kredytowy Banku Handlowego skurczył się o 4 procent r/r (podczas gdy cały rynek wzrósł o 4 procent), bo kredyty korporacyjne spadły o 8 procent r/r (wobec wzrostu o 2 procent dla całego rynku). Niezabezpieczone kredyty indywidualne wzrosły o 4 procent r/r (wobec 6 procent dla całego rynku). Wycena Haitong zakłada, że tempo wzrostu kredytów w Banku Handlowym będzie niższe od ambicji zarządu zarówno na rok 2016 jak i 2017.
ING Bank Śląski
Haitong Bank w raporcie z 23 listopada podtrzymuje dla ING Banku Śląskiego rekomendację Neutralnie z ceną docelową akcji podniesioną do 149 PLN ze 143 PLN. Rekomendacja Haitong pozostaje bez zmian, ponieważ analitycy nie oczekują, by spektakularny wzrost dynamiki przychodów odsetkowych netto z 3 kwartału 2016 r. udało się powtórzyć. ING Bank Śląski ma najwyższy wskaźnik ROE w sektorze, dwucyfrowe tempo wzrostu i niewielki portfel kredytów frankowych, ale w świetle podniesienie wymogów kapitałowych może być zmuszony do skorygowania swojej strategii, być może kosztem dywidendy. Dodatkowo jest wyceniany dosyć wysoko, ze wskaźnikiem P/BV na poziomie 1,7-krotności dla ROE w 2017 r. na poziomie 11,3 procent. Analitycy Haitong doceniają pozycję ING Banku Śląskiego, ale widzą niewielki potencjał wzrostowy w porównaniu do obecnej wyceny, stąd utrzymanie rekomendacji Neutralnie.
Bank Millennium
Haitong Bank w raporcie z 23 listopada podtrzymuje rekomendację Sprzedaj dla Banku Millennium z niezmienioną ceną docelową akcji na poziomie 4,7 PLN. Wynika to z obaw Haitong o konsekwencje, jakie rozwiązanie problemu kredytów frankowych może mieć dla sytuacji kapitałowej Banku Millennium. Bank jest wyceniany na 0,9-krotność wartości księgowej mimo swojego dużego portfela kredytów frankowych, który po raz kolejny okazuje się dla niego ciężarem. Kurs CHF/PLN jest najwyższy od lutego 2015 r., a ustawa frankowa jest dyskutowana w polskim parlamencie. Bank Millennium miał w 3 kwartale 2016 r. kapitał CT1 w wysokości 6,5 mld PLN i kredyty frankowe o wartości 17,9 mld PLN, ze średnią ważoną ryzyka już na poziomie 70 procent. Analitycy Haitong szacują, że maksymalny koszt ustawy frankowej dla Banku Millennium może wynieść 2,7 mld PLN, tak więc będzie on w stanie przedstawić CT1 powyżej minimum wymaganego przez KNF w wysokości 10,5 procent, co jednak zakłada redukcję portfela frankowego o 14,9 procent i łączne koszty dla branży w wysokości około 19,3 mld PLN. (Bank Millennium miał w 3 kwartale 2016 r. 14,6-procentowy udział w rynku kredytów frankowych).
Getin Noble Bank
Haitong Bank w raporcie z 23 listopada podwyższa rekomendację dla Getin Noble Banku do Neutralnie z ceną docelową akcji na poziomie 1,20 PLN (wobec Sprzedaj i ceny docelowej w wysokości 0,60 PLN po uwzględnieniu odwróconego podziału akcji przy cenie 1,8 PLN). Analitycy Haitong byli zaskoczeni, że Getin Noble Bank był w stanie spełnić minimalne wymogi dotyczące poziomów CT1 i CAR narzucone przez KNF po wprowadzeniu buforu frankowego i nałożenia na polskie banki Buforu Ochrony Kapitałowej w wysokości 1,25 procent. Haitong Bank dostrzega, że sytuacja kapitałowa Getin Noble Banku jest daleka od komfortowej, bo na horyzoncie wciąż pojawia się „ustawa spreadowa”, potencjalnie wyższe ryzyko związane z kredytami walutowymi i oczekiwania dotyczące podniesienia minimalnych wymagań kapitałowych z początkiem 2018 r. Analitycy Haitong zdecydowali się jednak podnieść rekomendację, ponieważ wychodzą z założenia, że wszystkie te czynniki są już wliczone w cenę; Getin Noble Bank jest wyceniany na 0,2-krotność swojej wartości księgowej z 2016 r.. Według analityków zarząd będzie miał dość czasu, by przeprowadzić program naprawczy (sprzedaż aktywów), jeżeli wskaźniki kapitałowe znajdą się pod presją. I wreszcie, Haitong uważa, że Getin Noble Bank przedstawia swoje zyski zachowawczo, szczególnie jeżeli chodzi o linie F&C i NLLP. Haitong zakłada, że po wyczyszczeniu portfela i przy bardziej agresywnym uwzględnianiu przychodów, Getin Noble Bank może wykazać zysk nawet po zapłaceniu podatku bankowego w wysokości około 200 mln PLN.