Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Tygodniowy raport z rynku surowców - Ropa - Wszystko w rękach władz Iranu

źródło: Dział Analiz XTB, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

  • Opublikowano: 23 października 2013, 07:09

  • 0
  • Powiększ tekst

Ceny ropy Brent w ostatnich tygodniach pozostają dość stabilne w przedziale 107-112 USD za baryłkę surowca. Na rynku od kilku tygodni widoczne jest wyczekiwanie na efekty rozmów USA i UE z przedstawicielami Iranu.

Co prawda ostatnie 2-dniowe rozmowy w Genewie nie przyniosły żadnych konkretów, lecz komentarze dyplomatów USA i UE mogą dawać nadzieje, że do porozumienia może dojść nawet w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Władze Iranu są zdeterminowane do działań mających na celu zdjęcie sankcji blokujących eksport ropy od nowego roku. Przed kilkoma tygodniami nowy prezydent Iranu otwarcie przyznał, że gospodarka jego kraju jest w fatalnym stanie, a kraj radzi sobie dużo gorzej w efekcie amerykańskich restrykcji niż rząd mógł wcześniej tego oczekiwać. Z rynkowego punktu widzenia gra na linii USA/UE – Iran to walka o podaż dodatkowego 1 miliona baryłek ropy dziennie w całym 2014 r.

Przy braku owego 1 mb/d z Iranu oczekujemy, że wydobycie w przyszłym roku wzrośnie ok. 0,9 – 1 mb/d, przy założeniu stabilnego wydobycia w kartelu OPEC na poziomie 30,4 mb/d. Przy takim wzroście wydobycia rynek nie byłby w stanie zamortyzować rosnącego popytu, który powinien być wyższy o ok. 1,4 mb/d w 2014 r. wg naszych prognoz. O ile dalszy wzrost wydobycia ropy w Ameryce, w Iraku i w krajach Afryki i wyższy o ponad 1 mb/d popyt są niemal pewne, to właśnie wielkość eksportu ropy z Iranu należy do jednych z najmniej przewidywalnych czynników, a zarazem jest to główny czynnik determinujący przyszły bilans na rynku ropy. Stopniowe znoszenie sankcji przez USA to szansa na pojawienie się nadprodukcji ropy w przyszłym roku na poziomie ok., 0,3-0,4 mb/d. Brak porozumienia to zaś deficyt wielkości ok. 0,7 mb/d.

Wnioski

Patrząc na zachowanie cen ropy w ostatnich miesiącach oraz prognozy cen zbierane przez agencje Bloomberga rynek nie dyskontuje niemal wcale dodatkowej ilości surowca z Iranu. Warto jednak zauważyć, że prawdopodobieństwo zrealizowania się korzystniejszego dla konsumentów paliw scenariusza w ostatnich miesiącach znacznie wzrosło. Tym samym oczekujemy spadku ceny baryłki Brent do poziomu 100 USD w ciągu czwartego kwartału. W przypadku ogłoszenia porozumienia krajów Zachodu z Iranem ceny mogą nawet chwilowo spaść do poniżej psychologicznej bariery 100 USD.

Scenariuszowi spadkowemu nie powinny przeszkadzać także jednorazowe czynniki, takie jak np. bardzo zimna zima na półkuli północnej, albowiem wysoki poziom zapasów ropy w USA są istotnym czynnikiem amortyzującym takie wydarzenia.

Dział Analiz XTB

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze