Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Nadal sprzedajemy USD, ale ze zbyt małym przekonaniem, by miało to znaczenie

źródło: Ken Veksler, Saxo Bank

  • Opublikowano: 10 grudnia 2013, 18:14

    Aktualizacja: 12 grudnia 2013, 10:52

  • Powiększ tekst

Dramatycznie maleją obroty i zmienność cen, a dowody na to widzicie na swoich ekranach. W nocy opublikowano m.in. mieszany zestaw danych gospodarczych z Chin, jednak rynek nie zwrócił na nie większej uwagi. Dlatego też reakcja na nie była w najlepszym razie przytłumiona. Dziś tendencja do sprzedawania dolara amerykańskiego jest dość wyraźna, tzn. na tyle widoczna, na ile pozwala obecny brak zainteresowania na rynku.

Wobec powyższego, pary takie jak EUR/USD, GBP/USD, a nawet AUD/USD (najwyraźniej USD/JPY to zupełnie inna para kaloszy) powoli pną się w górę. Poziomy wejścia dla długich pozycji są tu teraz niekorzystne i trochę mało przekonujące w kontekście profilu relacji ryzyka do zysku i oczywiście pory roku. Kupowanie opcji w celu zabezpieczenia zajmowanych pozycji to teraz pewnie jedno z ewentualnych rozwiązań, ale przy takiej ospałości cen na rynku kasowym, upływ czasu do daty wygaśnięcia opcji może was sporo kosztować.

Jeśli chodzi o dzisiejszy dzień, opublikowano bardzo mało danych. Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi wystąpił w porze lunchu, a po południu poznaliśmy informacje o zapasach hurtowników w USA.

Jak możecie sobie wyobrazić, trudno tak naprawdę zachwycić się rynkiem w jego obecnym kształcie, a wszelkie opłacane „tuby" próbują teraz obejść ten oczywisty bezruch spekulacjami, w którym momencie Rezerwa Federalna ograniczy luzowanie ilościowe. Czy Fed zdecyduje się na to posunięcie już w przyszłym tygodniu? Czy też będzie to któryś z kolejnych miesięcy Nowego Roku? Doskonale wiecie, jakie jest moje zdanie na ten temat, więc by nie dołączać do tego tłumu „ekspertów”, na tym zakończę moją wypowiedź w tej kwestii.

Jeśli chodzi o poziomy, cóż, w nocy EUR/USD doszedł do 1,3770, cofając się tuż przed oporem na 1,3780. Ponieważ nadal utrzymuje się on w tych okolicach, a także biorąc pod uwagę czynniki wspomniane wyżej, para ta nadal może wędrować w górę, w miarę zbliżania się terminu posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Powyżej poziomu 1,3785/7 ulokowało się trochę wejściowych zleceń stop, złożonych przez inwestorów podążających za trendem; czekają oni na szybki skok kursu do 1,3830, by zgarnąć ze stołu trochę kasy. W dolnej części przedziału wahań, tuż poniżej 1,3730, znajdują się zlecenia stop, a kupujący (realizujący zyski z krótkich pozycji) niecierpliwie czają się w okolicach 1,3610/20, licząc na korzyści.

Jeśli chodzi o GBP/USD, ponieważ jak na razie trzymamy się z dala od dołków, 1,6530 jest rozsądnym poziomem docelowym; powinniśmy nadal zmierzać w jego stronę, chociaż będzie to proces powolny. Co się tyczy dolnych rejonów, mówi się o zleceniach stop poniżej 1,6400, ale są one w najlepszym razie słabe; poza tym jest raczej mało prawdopodobne, byśmy do nich zajrzeli jeszcze dziś.

Na USD/JPY wszelkie zmiany całkowicie blokuje gra na opcjach, najwyraźniej ograniczając tę parę do przedziału między 103,50 a 102,50. Ponieważ w nocy doszliśmy tak niebezpiecznie blisko tegorocznych szczytów, nie powinno zatem dziwić, jeśli w którymś momencie znów się tam znajdziemy, choć może nie dzisiaj.

Rano AUD/USD przyciągnął nieco zainteresowania – parę tę chętnie wybierali kupujący z azjatyckich banków centralnych, a także lokalni australijscy gracze dysponujący sporymi środkami. Jak na razie nie ma mowy o większych zleceniach, czy to kupna, czy sprzedaży. Spodziewałbym się jednak, że powyżej 0,9150 dla złożonych niedawno zleceń stop sytuacja stanie się nerwowa.

Kolejny dzień w kopalni soli. A zatem, kaski włóż!

Ken Veksler, Saxo Bank

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------

Szukasz oryginalnego prezentu dla najbliższych?

Zajrzyj tutaj: wSklepiku.pl!

 

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych