Sasin: Energetyka jądrowa przyczyni się do dywersyfikacji źródeł
„To kolejny etap transformacji krajowego sektora elektroenergetycznego, w kierunku tworzenia stabilnych i czystych źródeł energii” – powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl wicepremier Jacek Sasin, komentując porozumienie KGHM oraz firmy NuScale ws. budowy małych reaktorów jądrowych
KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych. Jak oświadczył prezes KGHM Marcin Chludziński, chodzi o co najmniej cztery jednostki NuScale, o mocy 77 MWe każda.
Do sprawy odniósł się w rozmowie z portalem wPolityce.pl Jacek Sasin:
Podpisanie listu intencyjnego dotyczącego budowy w Polsce 12 modułowych reaktorów nuklearnych, to kolejny etap transformacji krajowego sektora elektroenergetycznego, w kierunku tworzenia stabilnych i czystych źródeł energii. Wspólna inwestycja KGHM oraz amerykańskiego NuScale jest zarówno impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki, jak i źródłem najnowocześniejszych technologii dla krajowego przemysłu. Przedsięwzięcie wpisuje się w strategiczne cele rządu, jakimi są obniżka kosztów dla gospodarstw domowych, zielona transformacja oraz niezależność energetyczna Polski – powiedział.
Podpisanie listu intencyjnego dotyczącego budowy w Polsce 12 modułowych reaktorów nuklearnych, to kolejny etap transformacji krajowego sektora elektroenergetycznego, w kierunku tworzenia stabilnych i czystych źródeł energii. Wspólna inwestycja KGHM oraz amerykańskiego NuScale jest zarówno impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki, jak i źródłem najnowocześniejszych technologii dla krajowego przemysłu, tzw. technologii SMR. Polska spółka nie będzie wyłącznie odbiorcą gotowego rozwiązania ale weźmie aktywny udział w rozwoju tej technologii – dodał.
Wicepremier Sasin zwrócił uwagę na fakt, że pierwsza elektrownia nuklearna ma rozpocząć pracę już w 2029 roku.
KGHM jest pierwszym podmiotem, który podejmuje realne działania na rzecz budowy reaktorów wykorzystujących energię jądrową. Zgodnie z założeniami pierwsza elektrownia nuklearna w Polsce ma rozpocząć pracę już w 2029 r. Najprawdopodobniej będzie to największa tego typu instalacja na świecie. Zastosowana technologia pomoże nie tylko zadbać o środowisko czy spełnić unijne cele klimatyczne, ale również przyczyni się do obniżenia kosztów prowadzenia biznesu przez spółkę. Plany KGHM obejmują również komercyjną produkcję energii, dzięki czemu przyczyni się do wsparcia zielonej transformacji Polski i obniżenia kosztów zużycia energii przez gospodarstwa domowe – mówił.
W rozmowie z wPolityce.pl Jacek Sasin mówił też o zaletach energii jądrowej.
Jednocześnie, budowa i eksploatacja energetyki jądrowej przyczyni się do dywersyfikacji źródeł wytwarzania energii elektrycznej, co ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zaletą energii jądrowej jest stabilność dostaw energii oraz niski udział kosztu tego paliwa w kosztach produkcji energii. Koszt całego cyklu paliwowego stanowi 10-15% łącznego kosztu wytwarzano energii elektrycznej w energetyce jądrowej – powiedział Jacek Sasin.
Czytaj też: Chludziński o porozumieniu z Amerykanami: To pierwszy, duży krok
wPolityce/KG