Najnowocześniejszy na świecie robot operuje na WUM
W Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego 78-letniej pacjentce wszczepiono endoprotezę stawu kolanowego przy użyciu jedynego w Polsce robota ortopedycznego NAVIO
Dzięki użyciu robota, który w trakcie zabiegu mapuje powierzchnię chorego stawu kolanowego, nie jest wymagane wcześniejsze badanie RTG - obraz powstaje podczas operacji. Pozwala to również przeprowadzić zabieg z dużo większą precyzją. W trakcie wstawiania endoprotezy limit błędu wynosi tylko 1 mm, więc ludzkie oko często nie jest w stanie zauważyć tak małej różnicy. Robot posiada czułość rzędu 0,5 mm, dzięki czemu implant wprowadzany jest w najlepszym ułożeniu i w sposób optymalny dla pacjenta. Użycie robota wiąże się też z mniejszym uszkodzeniem tkanek miękkich w porównaniu z metodą konwencjonalną.
Endoproteza kolana z użyciem robota to przełom w leczeniu choroby zwyrodnieniowej. Niezwykle precyzyjne urządzenie pozwala osiągać znacząco lepsze i przewidywalne wyniki zabiegu. Na obecną chwilę nie da się tego zrobić lepiej. Zwykle tkanki miękkie muszą się zaadaptować, trwa to czasem pół roku, czasem rok. Po takim zabiegu nie trzeba czekać na adaptację, wszystko jest idealnie zbalansowane. Mniej naruszamy kości, mniej ingerujemy w staw. Pacjenci biorą więc mniej leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i poprawiających krążenie – mówi o NAVIO Kierownik Kliniki dr hab. Artur Stolarczyk.
Pacjentka, którego współoperatorem był robot, cierpiała na chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego, ale przez wiele lat była osobą aktywną, poruszającą się samodzielnie. W ostatnim czasie jej stan pogorszył się, miała duże problemy z chodzeniem i musiała używać kul. Obecnie jest w szpitalu i przechodzi rekonwalescencję.
Korzyścią dla chorych płynącą z zastosowania robota jest mniejszy ból pooperacyjny, wcześniejsza rehabilitacja oraz skrócony czas pobytu w szpitalu . Najczęściej pacjent opuszcza szpital 2 dni po operacji. Tego typu zabieg zwiększa również przeżywalności implantów, a jednocześnie zmniejsza ilość późniejszych zabiegów rewizyjnych. NAVIO pozostanie na stałe w naszej Klinice i będzie wykorzystywany do kolejnych operacji.
Rocznie w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji przeprowadza się około 280 zabiegów wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego. Dzięki użyciu robota zespół Kliniki będzie w stanie wykonać 2 razy więcej operacji tego typu.
mw
CZYTAJ TEŻ: Lenistwo w pracy? Jest na to polski wynalazek. Na inne problemy też. Oto nowości Polskiej Doliny Cyfrowej!
CZYTAJ TEŻ: [Wodór z węgla brunatnego. Pionierska technologia])(https://wgospodarce.pl/informacje/101780-wodor-z-wegla-brunatnego-pionierska-technologia)**
CZYTAJ TEŻ: Chiny pokażą najnowsze drony i bezzałogowy śmigłowiec