Premier: Nie zgadzam się na politykę klimatyczną, która pogłębi nierówności
Nie zgadzam się na taką politykę klimatyczną, która niesie zagrożenie pogłębienia nierówności społecznych i wyrzucenia na margines pracowników na przykład z sektora węglowego - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w najnowszym podcaście opublikowanym w piątek
Szef rządu nawiązując do szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow podkreślił, że przeciwdziałanie zmianom klimatycznym to jedno z najważniejszych wyzwań dzisiejszych czasów.
Czytaj też: Premier: Manipulacje Rosji na rynku gazu powodem inflacji
Czytaj też: Soboń: Odchodźmy od węgla w racjonalnym czasie. Problemem liderzy
Tak zwany Zielony Ład to nie tylko perspektywa rozwoju nowych innowacyjnych technologii, to tworzenie zupełnie nowych stanowisk i miejsc pracy - przekonywał.
Premier akcentował także konieczność uregulowania emisji CO2 i zaangażowania państw, które są największymi emitentami dwutlenku węgla. Jeśli państwa, będące liderami niechlubnego rankingu emisji CO2 nie włączą się w globalne przeciwdziałanie destrukcji klimatu to efekt będzie żaden - stwierdził premier Morawiecki.
Wśród fundamentów polityki klimatycznej szef rządu wymienił dobrą i bezpieczną pracę, w tym uwzględnienie w transformacji energetycznej zabezpieczenia miejsc pracy. Nie zgadzam się na taką politykę klimatyczną, która niesie zagrożenie pogłębienia nierówności społecznych i wyrzucenia na margines pracowników na przykład z sektora węglowego. To byłoby powtórzenie koszmarnego błędu balcerowiczowskiej transformacji - powiedział szef rządu.
Zadeklarował, że w Polsce na bazie transformacji energetycznej ma powstać ok. 300 tys. miejsc pracy.
Wśród pozostałych fundamentów wymienił tanią energię i zadeklarował, że Polska będzie dążyć do neutralności klimatycznej, ale „we własnym tempie i we właściwy sposób”. „Wspólny cel, różne drogi - to główny wniosek po tegorocznym szczycie klimatycznym” - dodał premier Morawiecki.
PAP/mt
Czytaj też: https://wgospodarce.pl/informacje/102810-chiny-stawiaja-na-wegiel-rosnie-krajowe-wydobycie-i-zuzycie