Facebook obejmuje specjalnym nadzorem część użytkowników
Facebook ogłasza właśnie, że część ze swoich użytkowników obejmie specjalnym nadzorem. Których? On już dobrze wie, których… W Polsce właśnie startuje „Facebook Protect”
Jest to program umożliwiający zabezpieczenie użytkowników, którzy są szczególnie narażeni na ataki w sieci mające na celu przejęcie ich konta. Chodzi między innymi o obrońców praw człowieka, dziennikarzy oraz polityków pełniących funkcje publiczne.
Pierwotnie pilotażowy program Facebook Protect został uruchomiony w 2019 roku w Stanach Zjednoczonych, a obecnie uruchamiany jest w kolejnych krajach na całym świecie, w tym w Polsce. Program umożliwia zabezpieczenie osób, które mogą być bardziej narażone na próby przejęcia ich kont przez cyberprzestępców. Wszyscy ci, którzy kwalifikują się do programu Facebook Protect, zobaczą na Facebooku monity z prośbą o zapoznanie się z programem i zarejestrowanie się.
Więcej o programie można znaleźć tutaj
Facebook Protect to program, który ma na celu zabezpieczenie użytkowników, którzy są bardziej narażeni na ataki w sieci mające na celu przejęcie konta. Wśród grup, które kwalifikują się do objęcia dodatkową ochroną, znajdują się obrońcy praw człowieka, dziennikarze oraz politycy. Po rejestracji do programu Facebook rozpocznie monitorowanie konta pod kątem potencjalnych zagrożeń ze strony cyberprzestępców i pomoże w uruchomieniu silniejszych zabezpieczeń, takich jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które jest jednym z najważniejszych zabezpieczeń utrudniających oszustom uzyskanie dostępu do konta na Facebooku z nieznanej przeglądarki lub urządzenia. Cały czas staramy się z wyprzedzeniem blokować działania przestępców. Zdajemy sobie sprawę, że prawdopodobnie nie uda nam się wykryć wszystkich z nich, ale ten program jest jedną z kilku inicjatyw mających na celu utrudnienie włamań na konta - Jakub Turowski, szef zespołu ds. polityki publicznej Facebooka w Europie Środkowo-Wschodniej.
Czym jest Facebook Protect?
W okresie poprzedzającym wybory pewne osoby, na przykład kandydaci, ich sztaby wyborcze i osoby sprawujące urzędy publiczne, mogą być atakowane przez użytkowników naruszających zasady na platformach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram. Konta, które są bardziej narażone na zagrożenia w okresie wyborczym, mogą wymagać dodatkowej ochrony, dlatego stworzyliśmy program o nazwie Facebook Protect. Jest to dobrowolny program dla kandydatów, ich sztabów wyborczych i osób sprawujących urzędy publiczne, który zapewnia dodatkowe zabezpieczenie ich kont i stron - czytamy w dalszych wyjaśnieniach.
Konta zarejestrowane w naszym programie mogą liczyć na wzmocnioną ochronę dzięki takim mechanizmom jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe oraz monitorowanie pod kątem potencjalnych zagrożeń ze strony hakerów - czytamy.
Wszyscy administratorzy zarejestrowanych stron będą poddawani autoryzacji publikowania, aby zapewnić bezpieczeństwo stron – bez względu na to, czy są zarejestrowani w programie. W ramach funkcji autoryzacji publikowania na stronach Facebook zwraca się z prośbą do osób zarządzających stronami o zabezpieczenie kont przy użyciu uwierzytelniania dwuskładnikowego oraz przez podanie kraju zamieszkania.
Ponadto wymagamy, aby administratorzy stron działali za pośrednictwem profilów z prawdziwymi imionami i nazwiskami oraz aby były to ich jedyne profile na naszej platformie - czytamy. - Cały czas staramy się z wyprzedzeniem blokować działania użytkowników naruszających zasady. Zdajemy sobie sprawę, że prawdopodobnie nie uda nam się wykryć wszystkich z nich, ale ten program jest jedną z kilku inicjatyw mających na celu utrudnienie włamań na konta - czytamy dalej.
Jak się zarejestrować? To Facebook was wybierze…
Osoby, które mogą kwalifikować się do programu Facebook Protect, zobaczą na Facebooku monity o zapoznanie się z programem i zarejestrowanie się. W 2021 r. platforma planuje kontynuować rozszerzenie dostępności tego programu na całym świecie i będzie publikować aktualne informacje o postępach w tym zakresie.
mw, mat. prasowe
CZYTAJ TEŻ: Microsoft: Możemy stworzyć naród cyfrowych zwycięzców
CZYTAJ TEŻ: Dwucyfrowy wzrost cen samochodowych „prawie nówek”