Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Firmy masowo upadają. To najgorsza fala bankructw od lat

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 listopada 2012, 12:48

  • Powiększ tekst

Coraz więcej firm w Polsce bankrutuje. Z danych firmy Euler Hermes wynika, że od stycznia do października liczba upadłości w porównaniu z tym samym czasem roku poprzedniego wzrosła o blisko 1/4.

W ciągu pierwszych miesięcy tego roku sądy poinformowały o bankructwach 774 przedsiębiorstw, w 2011 roku w tym czasie upadło 627 firm. Pierwsza 10-tka upadłych firm to spółki z branż: budowlanej, przemysłu stalowego i branży mięsnej. Grzegorz Błachnio z Euler Hermes dodaje, że w październiku zbankrutowały 93 przedsiębiorstwa, które zatrudniały blisko 5 i pół tysiąca osób. "Czyli ten trend można powiedzieć jest obserwowany w ostatnich miesiącach we wrześniu, czy sierpniu. Liczba upadłości malała, ale teraz mamy znowu gwałtowny skok upadłości. W październiku tego roku, mieliśmy upadłości aż o 65 procent więcej niż roku ubiegłego" - twierdzi Błachnio.

Grzegorz Błachnio zwraca uwagę na rekordową w październiku liczbę upadłości firm budowlanych - 33. Dodaje, że to najgorszy dla branży miesiąc pod względem upadłości do 2003 roku. Kolejna branża, która ma kłopoty, to branża meblarska.

"O ile jeszcze w ciągu pierwszych miesięcy tego roku i branżą i analitycy sygnalizowali spadek popytu na meble, głównie w eksporcie, bo 90 procent produkcji mebli trafia na eksport. To obecnie widać pokłosie tego. Od początku roku upadło już 17 firm meblarskich - dużych firm. Nie wspominając nawet o małych firmach, rodzinnych, które produkują meble w przydomowych warsztatach. Takie firmy nie pojawią się w statystykach upadłości, ale też znikają z rynku. Natomiast tych kilkanaście firm, które zniknęło z rynku, to są firmy o obrocie powyżej 100 milionów złotych. Zatrudniają kilkuset pracowników" - uważa ekspert. Z raportu wynika poza tym, że w październiku najwięcej firm upadło w Wielkopolsce - 15, natomiast w województwie łódzkim wciąż jest lepiej niż przed rokiem.

(IAR)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych