Pekao: Inflacja w 2022 r. prawdopodobnie przekroczy 6 proc.
Najprawdopodobniej lokalny szczyt inflacji nastąpi w odczycie CPI za grudzień - ocenia Adam Antoniak z Pekao, komentując dane GUS. Inflacja CPI w 2022 roku najprawdopodobniej przekroczy 6 proc. - dodał
Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2021 r. wzrosły rdr o 7,8 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,0 proc. Wcześniej, w szacunku flash, GUS podał, że w listopadzie ceny rdr wzrosły o 7,7 proc., a mdm wzrosły o 1,0 proc
GUS zrewidował odczyt listopadowej inflacji do 7,8 proc. r/r z 7,7 proc. r/r szacowanych wstępnie. Towary podrożały o 8,1 proc. r/r, a usługi o 6,6 proc. r/r, po wzrostach cen o 6,8 proc. r/r w obu przypadkach w październiku. Potwierdziły się spekulacje, że za wzrostem cen nośników energii stały w listopadzie przede wszystkim wyższe ceny opału (16,4 proc. m/m) - przekazał w środowym komentarzu starszy ekonomista z Departamentu Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao Adam Antoniak.
Jak dodał, wzrost cen w zakresie mieszkania (9,5 proc. r/r), transportu (24,1 proc. r/r) oraz żywności (6,3 proc. r/r) wygenerował 6,1 pkt procentowego z listopadowego wzrostu cen.
Jego zdaniem, przyspieszyły także wzrosty cen w kategoriach bazowych. W ubiegłym miesiącu było to w szczególności widoczne w restauracjach i hotelach, gdzie ceny wzrosły o 1,1 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Ceny w kategorii „rekreacja i kultura” (0,7 proc. m/m) znacząco podbiły koszty turystyki zagranicznej (6,1 proc. m/m). Wyraźnie podrożały także ubezpieczenia (0,9 proc. m/m) - tłumaczy ekonomista. Jak wskazał, w przypadku hoteli, podwyżki wynikają najprawdopodobniej z rosnących kosztów (drożejąca żywność, nośniki energii, wzrost płac, reżim sanitarny). Na kosztach turystyki zorganizowanej „ciąży” natomiast słaby złoty.
Uwaga inwestorów koncentruje się obecnie na odczycie CPI za grudzień, kiedy najprawdopodobniej nastąpi lokalny szczyt inflacji - wskazał Antoniak. Jednocześnie przypomniał, że Sejm przyjął ustawę ograniczającą stawki akcyzy na paliwa od 20 grudnia, a wzrost cen na stacjach benzynowych zahamował, co może nieco ograniczyć skalę wzrostu inflacji w tym miesiącu.
Czekamy także na decyzje Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie nowych taryf na energię elektryczną oraz gaz, które będą obowiązywały od początku przyszłego roku. Zapowiadane obniżki stawek VAT na gaz, energię elektryczną oraz ciepło systemowe ograniczą wysokość inflacji w I kwartale 2022, a korekta cen ropy naftowej daje nadzieje na mniejszą presję ze strony cen paliw na ceny konsumpcyjne w 2022 r. - wyjaśnił.
W ocenie ekonomisty, „nie zmienia to faktu, że inflacja CPI w 2022 najprawdopodobniej przekroczy 6 proc.”. „Wcześniejsze wzrosty cen energii oraz rosnące wynagrodzenia generują wzrost kosztów, który w warunkach korzystnej koniunktury będzie przerzucany na ceny. Będzie to widoczne w zasadzie we wszystkich kategoriach cen konsumpcyjnych, w tym w cenach żywności” - przekazał.
Według Pekao, na początku 2022 r. RPP powinna kontynuować podwyżki stóp procentowych, a do końca przyszłego roku stopa referencyjna wzrośnie do 3 proc.
Rada będzie z uwagą wyczekiwała informacji o odwróceniu się trendu inflacyjnego, jednak rzetelna ocena procesów inflacyjnych może okazać się możliwa dopiero po wygaśnięciu czasowych obniżek podatków pośrednich na ceny energii oraz paliw tj. w połowie 2022 r. Do tego czasu RPP powinna utrzymywać jastrzębie nastawienie w polityce pieniężnej - uważa Antoniak.
Czytaj też: GUS podał nowe dane. Wiemy co napędza inflację
PAP/mt