Rząd Holandii zapowiada budowę dwóch elektrowni atomowych
Jednym z celów nowego gabinetu w Holandii pod przewodnictwem premiera Marka Rutte jest wybudowanie nowych elektrowni jądrowych i rozbudowa sieci przesyłowych – informuje holenderski „De Telegraaf”. Gazeta dodaje, że inwestycje w atom pozwolą Niderlandom uniezależnić się od importu gazu ziemnego – informuje Aleksandra Fedorska na portalu gazetaprawna.pl
Nowy holenderski rząd po prawie dziewięciu miesiącach od wyborów zaprezentował 15 grudnia umowę koalicyjną ugrupowań tworzących rząd z zarysem planów gospodarczych, w tym energetycznych, na najbliższe 4 lata.
Zgodnie z zapisami umowy, wśród strategicznych inwestycji znalazły się budowa nowych elektrowni jądrowych i rozbudowa sieci przesyłowych. Działania inwestycyjne są częścią planów prowadzenia w Holandii transformacji energetycznej ukierunkowanej na redukcję emisji CO2 o 60 proc. do 2030 r. i o 80 proc. do 2040 r. Poza wzmocnieniem sektora atomowego rząd Holandii chce m.in. wdrożyć system opłat dla samochodów z napędem spalinowym.
Holenderska transformacja energetyczna przez następne 10 lat ma być finansowana z funduszu klimatycznego, który będzie dysponował sumą 35 mld euro, z czego 5 mld ma pójść na rozbudowę energetyki jądrowej. Holenderski „De Telegraaf” jest zdania, że budowa elektrowni atomowych i znaczny wzrost udziału tego rodzaju energii w krajowym miksie energetycznym jest logicznym posunięciem z perspektywy polityki klimatycznej.
Jak dodaje Fedorska, gazeta zauważa także możliwość wykorzystania w przyszłości energii jądrowej przy produkcji wodoru, co ma uniezależnić Holandię od importu gazu ziemnego. Jedyna elektrownia atomowa w kraju, Borssele, z mocą nieprzekraczającą 500 MW, będzie działać dłużej, niż wcześniej zakładano. Jeśli zakład spełni wszystkie warunki bezpieczeństwa, będzie działać jeszcze po 2033 r.
Wśród celów klimatycznych przyjętych przez rząd Marka Ruttego „De Telegraaf” wymienia także wzmocnienie rygorystycznej polityki dot. energochłonnych centrów danych, wycofywanie się z projektów spalania masy drzewnej, kolejne inwestycje w budowę morskich farm wiatrowych, oraz również wykorzystanie geotermalnej energii cieplnej, fotowoltaiki i wodoru.
Czytaj też: Lipka: Nadchodzi zwarcie Niemiec i Francji w kwestii atomu
gazetaprawna.pl/mt