Informacje

Fot.Stefan Kühn/wikimedia.org
Fot.Stefan Kühn/wikimedia.org

Polscy naukowcy rozpoczęli pracę na superbetonem dla polskiej elektrowni atomowej

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 13 lutego 2014, 07:27

    Aktualizacja: 20 lutego 2014, 09:32

  • Powiększ tekst

Polscy naukowcy i inżynierowie rozpoczynają poszukiwania receptury betonu, który lepiej niż dzisiejsze materiały będzie chronił przed promieniowaniem. Miejscem zastosowania tego materiału ma być polska elektrownia jądrowa.

W projekcie o wartości 3,2 mln zł biorą udział eksperci z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Hydrobudowy-1. Projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom firm, które m.in. będą budować pierwszą elektrownię jądrową w Polsce - podkreśliło NCBJ.

Beton jest dziś podstawowym materiałem konstrukcyjnym osłon osłabiających promieniowanie jonizujące. Inne obok elektrowni jądrowych zastosowania takich osłon - to składowiska odpadów promieniotwórczych czy źródła promieniowania stosowane w medycynie i przemyśle.

Jak poinformował rzecznik NCBJ Marek Sieczkowski, w badaniach wykorzystany zostanie m.in. badawczy reaktor jądrowy MARIA w Świerku, dzięki któremu badane materiały będą mogły być wystawiane na intensywne promieniowanie gamma i neutronowe. Przeanalizowane zostaną też próbki betonu z osłon nieczynnego już badawczego reaktora EWA.

Badania, które mają potrwać do końca 2016 r., mają skończyć się próbą wytwarzania na większą skalę betonu osłonowego według opracowanej receptury. Projekt otrzymał ponad 3 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

(PAP)

 

 

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------

Tylko wSklepiku.pl, możesz kupić unikatowe gadżety portalu wPolityce.pl tj:

 

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

oraz

Kubek lemingowy wPolityce.pl

Kubek lemingowy wPolityce.pl

 

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych