Sasin: Nie ma zgody na monopolistyczne praktyki Gazpromu
Sąd Unii Europejskiej rozstrzygnął dzisiaj sprawy dwóch skarg wniesionych przez PGNiG na decyzje Komisji Europejskiej
Pierwsza dotyczyła decyzji z 2018 r., akceptującej zobowiązania Gazprom zaproponowane w wyniku postępowania antymonopolowego prowadzonego przez Komisję. Druga skarga dotyczyła decyzji z 2019 r., w której Komisja odrzuciła skargę PGNiG z 2017 r. dotyczącą stosowania przez Gazprom praktyk monopolistycznych na rynku polskim.
W tej drugiej sprawie Sąd UE przyznał rację spółce, uchylając decyzję Komisji. W wyroku wskazano, że Komisja popełniła oczywisty błąd w ocenie, powołując się na decyzję certyfikacyjną Gaz-System wydaną w 2015 r. przez prezesa URE w celu uzasadnienia odrzucenia skargi PGNiG w zakresie dotyczącym Gazociągu Jamalskiego. Sąd ocenił też, że Komisja nie przestrzegała uprawnień proceduralnych przysługujących spółce.
Rozstrzygnięcie skomentował minister aktywów państwowych, Wicepremier - Jacek Sasin:
PGNiG skutecznie zabiega o polskie interesy i to przynosi efekty. Nie ma naszej zgody na monopolistyczne praktyki rosyjskiego Gazpromu. Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu przyznał rację PGNiG, uchylając decyzję Komisji Europejskiej. KE ponownie będzie musiała zbadać skargę polskiej spółki z 2017 roku. Gdyby KE uwzględniła stanowisko Polski i PGNiG, to może dzisiaj nie byłoby kryzysu gazowego w Europie - stwierdził.
Wygrana przed Sądem UE oznacza, że Komisja Europejska musi ponownie zbadać skargę PGNiG z 2017 r. Liczymy na to, że Komisja Europejska wykorzysta okazję, którą daje wyrok, do podjęcia zdecydowanych działań wobec naruszeń prawa konkurencji przez Gazprom - tłumaczył cytowany w komunikacie spółki, prezes PGNiG Paweł Majewski.
Jak dodał, „trzeba podkreślić, że większość praktyk Gazpromu, które zakwestionowało PGNiG, ma swoją kontynuację również dzisiaj i powinna być przedmiotem wnikliwego zbadania ze strony Komisji ze względu na konsekwencje, jakie mogą wywoływać na europejskim rynku gazu”.
Czytaj też: PGNiG wygrywa ws. dotyczącej nierynkowych działań Gazpromu
PAP, ISBnews, PGNiG/KG