Wielcy Polacy i ważne historyczne wydarzenia na monetach i banknotach kolekcjonerskich NBP
Narodowy Bank Polski upamiętnia ważne dla historii Polski postacie i wydarzenia na srebrnych i złotych monetach oraz banknotach kolekcjonerskich. W tym roku kolekcjonerzy i numizmatycy będą mogli wzbogacić swoje zbiory monetami m.in. z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” czy „Wielcy polscy ekonomiści”, a także monetami upamiętniającymi istotne rocznice, jak np. stulecie powrotu części Górnego Śląska do Polski. Jakie jeszcze emisje zaplanował NBP?
Banknoty i monety kolekcjonerskie są emitowane przez Narodowy Bank Polski z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Nawiązują do ważnych wydarzeń, upamiętniają wybitne postaci, autorytety i ich zasługi dla historii Polski.
„Niezłomni” na srebrnych monetach
23 lutego br. wyemitowana została moneta z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”, poświęcona Zdzisławowi Brońskiemu „Uskokowi”. Jego wielkie oddanie dla Ojczyzny pokazują słowa, jakie zapisał w swoim pamiętniku przed śmiercią:
Życie poświęcić warto jest tylko dla jednej idei, idei wolności! Jeśli walczymy i ponosimy ofiary, to dlatego, że chcemy właśnie żyć, ale żyć jako ludzie wolni, w wolnej Ojczyźnie.
Zdzisław Broński „Uskok” nie jest jedynym „Niezłomnym”, o którym w tym roku przypomni NBP. 1 września br. ukaże się kolejna moneta z kolekcji „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”, tym razem poświęcona majorowi Antoniemu Żubrydowi „Zuchowi”.
Wielcy naukowcy i ekonomiści
Emisjami monet kolekcjonerskich NBP będzie wspominał także Polaków, którzy szczególnie zasłużyli się dla polskiej nauki i ekonomii. Już 8 marca br. srebrną monetą NBP będzie świętować 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza.
8 marca br. srebrną monetą NBP będzie świętować 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza
Natomiast w ramach kontynuowanej w tym roku serii „Wielcy polscy ekonomiści” bank centralny przypomni sylwetki Władysława Grabskiego, Leona Biegeleisena, Jana Stanisława Lewińskiego, Władysława Zawadzkiego i Michała Kaleckiego.
Ważne wydarzenia i rocznice na monetach kolekcjonerskich
Kolekcjonerzy będą mogli również wzbogacić swoje zbiory o monety poświęcone ważnym historycznym wydarzeniom i rocznicom, jak: 30. rocznica powołania Straży Granicznej, 100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski, 100-lecie Portu Gdynia.
Nie tylko monety, ale i banknoty kolekcjonerskie
Nie zabraknie także emisji banknotów kolekcjonerskich. W 2022 r. do obiegu zostaną wprowadzone dwa: jeden z nich poświęcony będzie ochronie polskiej granicy wschodniej, a drugi – wielkiemu astronomowi i ekonomiście – Mikołajowi Kopernikowi.
Nietypowe rozwiązania techniczne i graficzne
Monety kolekcjonerskie, w związku z ich szczególnym charakterem, różnią się od monet obiegowych. Są bite ze srebra i złota, mogą być uatrakcyjniane poprzez dodanie ozdobnych elementów, np. bursztynu, cyrkonii, szkła czy ceramiki lub przez zastosowanie technik dodatkowych, jak nadruk wykonany w technice tampondruku lub druku UV, selektywne złocenie czy matowienie laserowe.
Podobnie banknoty kolekcjonerskie – wyróżniają się bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami ikonografii, a także parametrami technicznymi i graficznymi – liczbą i formą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszerstwami, kolorystyką, wymiarami czy technikami druku.
Zakup monety − stacjonarnie lub online
Monety i banknoty kolekcjonerskie może nabyć każdy, kto chciałby wzbogacić swoją kolekcję lub dopiero ją otworzyć. To także oryginalny pomysł na prezent. Zakupu można dokonać w sklepie internetowym kolekcjoner.nbp.pl oraz w 16 Oddziałach Okręgowych NBP zlokalizowanych w każdym mieście wojewódzkim.
Szczegółowe informacje o zaplanowanych emisjach monet i banknotów kolekcjonerskich, datach i nominałach dostępne są na stronie Narodowego Banku Polskiego w Planie emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2022 r.