Soloch: ustawa o obronie ojczyzny konsultowana z prezydentem
Przyjęty przez rząd projekt ustawy o obronie ojczyzny jest potrzebny i był konsultowany z prezydentem Andrzejem Dudą - napisał we wtorek na twitterze szef BBN Paweł Soloch.
Przyjęty przez RM projekt Ustawy o obronie Ojczyzny to potrzebny, konsultowany z Prezydentem @AndrzejDuda dokument. Z inicjatywy PAD przyspieszono wzrost wydatków do 2,5 proc. PKB w 2024 r. Inne propozycje dot. planowania strategicznego, ćwiczeń obronnych i podnoszenia gotowości wojsk - napisał na twitterze szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o obronie ojczyzny. Projekt został zapowiedziany w październiku ub.r. Zakłada szybszy niż w obecnej ustawie o modernizacji i finansowaniu armii w udziału wydatków obronnych w PKB. Poziom 2,3 proc. ma zostać osiągnięty w roku 2023 (a nie w 2024 r.); osiągnięcie poziomu 2,5 proc. planuje się w roku 2026, a nie – jak zakłada obecna ustawa o modernizacji - począwszy od roku 2030.
Udział wydatków majątkowych (na broń, sprzęt, infrastrukturę) ma wynosić co najmniej 20 procent. Według projektu minister obrony planując wydatki na modernizację techniczną będzie uwzględniał polski przemysłowy potencjał obronny oraz wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa.
Jako źródła finansowania wydatków obronnych wskazano – poza budżetem państwa - Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, który ma powstać w Banku Gospodarstwa Krajowego - oraz przychody ze zbycia akcji lub udziałów spółek przemysłowego potencjału obronnego.
W projekcie nie określono liczebności sił zbrojnych. Ma ona być określana w programie rozwoju sił zbrojnych. Zapowiadając projekt Jarosław Kaczyński oraz Mariusz Błaszczak mówili o 300-tysięcznej armii, w tym liczących 250 tys. żołnierzy wojskach operacyjnych i 50-tysięcznych WOT.
Ponadto rozwiązania przewidują wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i podział rezerwowej służby wojskowej na aktywną i pasywną.
Projekt zawiera także przepisy o powoływaniu, do służby, zwalniania z niej, zasadach pełnienia służby w czasie mobilizacji, stanu wojennego i stanu wojny. Zapisano w nim także regulacje dotyczące szkolnictwa wojskowego, przepisy o dyscyplinie i obowiązujących żołnierzy ograniczeniach działalności gospodarczej i publicznej. (PAP)
Czytaj też: Specjaliści od gier zgarniają krocie! Zarobki szokują
PAP/RO