mObywatel 2.0: internet przyniesie biurokratyczną ulgę
Trwają prace nad wdrożeniem nowej wersji aplikacji mObywatel 2.0. Podczas Kongresu Impact’22 najnowsze zmiany przedstawił Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa. Coraz więcej spraw będzie można załatwić przez internet.
mObywatel 2.0 będzie nie tylko aplikacją, ale rozbudowanym serwisem internetowym dostępnym pod adresem mobywatel.gov.pl. Twórcy chcą, żeby mObywatel w nowej odsłonie był jednym miejscem, w którym będzie można załatwić sprawy ze wszystkich urzędów. mObywatel ma przypominać, porządkować i wysyłać powiadomienia o korespondencji urzędowej.
Nowa aplikacja wyśle użytkownikowi powiadomienia o zwrocie podatku, dofinansowaniu, informację o przyjęciu dziecka do przedszkola, poinformuje o zbliżającym się terminie ważności dowodu osobistego i paszportu.
Za pośrednictwem mObywatela będzie można udzielić pełnomocnictwa innej osobie, załatwić sprawę jako pełnomocnik przez e-usługę i w urzędzie, a także zweryfikować e-pełnomocnictwo, używając kodu QR.
mObywatel 2.0 będzie zintegrowany z rejestrami: Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrem Sądowym, Rejestrami Agencji, Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Rejestrem Komorników i Notariuszy.
mObywatel będzie korzystał ze zintegrowanego systemu e-Płatności w urzędach.
W urzędach powszechne stały się płatności bezgotówkowe. Teraz chcemy dać każdej jednostce sektora finansów publicznych możliwość przyjmowania, bez opłat dla obywatela i prowizji dla urzędu, płatności on-line – powiedział Janusz Cieszyński.
System e-Płatności w urzędach zapewni automatycznie wypełnione formularze, wybór metody płatności i monitorowanie jej statusu, brak prowizji, natychmiastową realizację wpłat, a także kalendarz i powiadomienia o zbliżających się płatnościach.
mObywatel 2.0 wprowadzi usprawnienia dotyczące prawa jazdy. Wystawienie elektronicznego dokumentu od wpisania do systemu informacji o zdanym egzaminie ma trwać 0,3 sekundy. Zanim nowy kierowca dostanie fizyczny dokument, będzie mógł od razu korzystać z jego elektronicznej wersji. Rząd zapowiada także wiążącą się z nowym portalem Centralną Ewidencję Kierowców 2.0, cyfrowe teczki kierowców i możliwość cyfrowego wystawiania wniosków w wydziałach komunikacji.
Pełna wersja mOywatela 2.0 będzie dostępna w przyszłym roku. Z części udoskonaleń i nowych funkcji będzie można jednak korzystać już wkrótce.
RO