Budynek pod Wawelem stanął, ale sąd cofnął zgodę na budowę
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzję o zezwoleniu na budowę wzniesionego już w Krakowie pod Wawelem apartamentowca. Jego budowie długo sprzeciwiali się mieszkańcy i aktywiści. Zgoda na inwestycję została wydana przez prezydenta Krakowa, a później podtrzymana przez wojewodę – czytamy w Gazecie Krakowskiej. Jak właściwie dopuszczono do tej inwestycji?
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżony wyrok, a także zaskarżoną decyzję małopolskiego wojewody z września 2017 r., zatwierdzające projekt budowy i dające zielone światło na wzniesienie apartamentowca pod Wawelem. Decyzję o zgodzie na budowę jako pierwszy wydał prezydent Krakowa w maju 2017 r.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie mój klient przyjął z ogromnym zadowoleniem, gdyż sprawa wymagała dużego nakładu pracy i zaangażowania zwłaszcza, że z początkowego dość licznego grona mieszkańców sprzeciwiających się takiej zabudowie historycznego centrum miasta tylko dwóch wykazało się determinacją i kontynuowało sprawę aż do etapu postępowania kasacyjnego […] W końcu konsekwentnie podnoszone argumenty zostały wzięte pod uwagę i doprowadziły do uchylenia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie oraz poprzedzających go decyzji prezydenta Krakowa i wojewody małopolskiego - komentuje cytowana przez gazetakrakowska.pl adwokat Elżbieta Talaga, która reprezentuje stronę skarżącą decyzje o przyznaniu pozwolenia na budowę apartamentowca Angel Stradom.
Uchylenie obecnie przez NSA decyzji o zezwoleniu na budowę nie zmienia jednak faktu, że apartamentowiec jest już zbudowany i stoi w odległości około 200 m od Wawelu. Według Elżbiety Talagi wyrok NSA należy odbierać jako sukces mieszkańców Krakowa, ponieważ nie jest im wszystko jedno jaki wygląd ma ich miasto, w jakim sąsiedztwie mieszkają.
Uchylenie obecnie przez NSA decyzji o zezwoleniu na budowę nie zmienia jednak faktu, że apartamentowiec jest już zbudowany, stoi w odległości około 200 m od Wawelu. Według Elżbiety Talagi wyrok NSA należy odbierać jako sukces mieszkańców Krakowa, ponieważ nie jest im wszystko jedno, jaki wygląd ma ich miasto, w jakim sąsiedztwie mieszkają.
Apartamentowiec ma 135 lokali, a parking podziemny ma 150 miejsc. Budynek zlokalizowany jest przy ul. Stradomskiej – wcześniej znajdowało się tam gminne przedszkole z ogrodem, lecz zostało wyburzone.
Krakowscy urzędnicy unikają wyjaśnienia sytuacji, do jakiej doszło z wydaniem kontestowanego pozwolenia, uzasadniając brak komentarza tym, że nie dysponują obecnie uzasadnieniem wyroku NSA.
Czytaj też: Lewandowski: moja współpraca z Bayernem dobiegła końca
gazetakrakowska.pl/mt