Polskie bezrobocie dalej jednym z najniższych w UE
Według oficjalnych danych Eurostatu, polskie zatrudnienie pozostaje na stabilnym poziomie
Pandemia COVID-19 i związane z nią restrykcje, ograniczenia w handlu oraz przerwanie łańcuchów dostaw negatywnie wpłynęło na zatrudnienie w wielu państwach świata. Odbiło się to zwłaszcza negatywnie na pracownikach sezonowych czy o niskich kwalifikacjach zawodowych z uwagi na fakt, że zazwyczaj są to osoby, które można stosunkowo łatwo zastąpić.
Na szczęście, najnowsze dane Eurostatu jasno wskazują, że bezrobocie w strefie euro zaczyna stopniowo spadać. Chociaż różnica między styczniem a kwietniem jest stosunkowo niewielka, bowiem wynosi niespełna 0.1 punktów procentowych (6.9% w styczniu, a 6.8%) w kwietniu, tak dane roczne jasno wskazują poprawę. W kwietniu 2021 roku w strefie euro bez pracy pozostawało 8,1% osób, w tym roku zaś 6.8%.
Dla strefy Unii Europejskiej dane te wykazują ten sam trend. W kwietniu 2021 roku bezrobocie było na poziomie 7.5%, obecnie zaś wynosi 6.2%.
Warto wspomnieć o tym, że Polska bardzo dobrze wypada na tle Unii Europejskiej. W kwietniu 2021 roku stopa bezrobocia wynosiła 3.6%, zaś od stycznia 2022 utrzymuje się na poziomie 3%. Pomimo przyjęcia dużej ilości uchodźców z Ukrainy, rynek pracy pozostaje elastyczny i chłonny na pracowników, co dobrze rokuje biorąc pod uwagę obecnie trwający kryzys. Niższym bezrobociem niż Polska mogą pochwalić się jedynie Czechy (2,4%).
Co ważne, mocno spadło bezrobocie wśród osób młodych w Polsce, tj. poniżej 25 roku życia. Z poziomu 13.9% w kwietniu 2021 spadło do obecnego 8.9%, ze stopniową tendencją spadkową od stycznia tego roku, kiedy to wyniosło 9.3%. Można oczekiwać, że w związku ze zbliżającym się sezonem turystycznym, będzie ono dalej spadało.
Źródło danych: Eurostat