
Na rynku paliw wstrzymują oddech. Co z tym OPEC?
W pierwszej połowie lipca ceny na stacjach powinny pozostać stabilne - przewidują analitycy Refleksu. Dodają, że obecnie za litr benzyny Pb95 kierowcy płacą 50 gr/l mniej niż na początku lipca 2024 r. Diesel z kolei jest tańszy o 45 gr/l w porównaniu z rokiem ubiegłym.
„W dalszym ciągu paliwa są zauważalnie tańsze niż przed rokiem” - zaznaczyli analitycy Refleksu. Zwrócili też uwagę, że za litr benzyny Pb95 płacimy dokładnie 50 gr/l mniej niż na początku lipca 2024 r. Diesel z kolei jest tańszy o 45 gr/l w porównaniu z rokiem ubiegłym. Zaznaczyli, że wyjątkiem jest autogaz, którego ceny są 8 gr/l wyższe niż w pierwszym tygodniu lipca 2024 r.
W pierwszej połowie lipca ceny paliw na stacjach powinny pozostać stabilne
„Po zauważalnych podwyżkach detalicznych cen paliw w końcówce czerwca, pierwszy tydzień lipca przynosi niewielkie obniżki. Średnia detaliczna cena Pb95 spadła w skali tygodnia 5 gr/l do średniego poziomu 5,96 zł/l. Za litr diesla płacimy średnio 6,04 zł/l, czyli 6 gr/l mniej niż przed tygodniem. Autogaz natomiast potaniał w skali tygodnia 2 gr/l do średniego poziomu 2,77 zł/l” - poinformowali eksperci. Jak podali analitycy, na dzień 30 czerwca średnia cena benzyny Pb95 w UE kształtowała się na poziomie 6,62 zł/l, z kolei diesla wynosiła 6,42 zł/l.
Rynek czeka na niedzielny komunikat OPEC
Zwrócili uwagę, że pierwszy tydzień lipca na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem niewielkiej korekty wzrostowej. „Notowania wrześniowej serii kontraktów na ropę Brent w piątek rano utrzymywały się na poziomie 68,50 dol. za baryłkę. W skali tygodnia ropa Brent podrożała niecałe 2 dol. za baryłkę” - dodali.
Jak wskazali eksperci, Amerykański Departament Stanu rozszerza sankcje na podmioty zaangażowane w nielegalny handel i przemyt irańskiej ropy naftowej. Nowe sankcje obejmą sieć firm i tankowców zaangażowanych w sprzedaż irańskiej ropy do państw zachodnich jako surowca pochodzenia irackiego.
„W niedzielę 6 lipca 8 krajów OPEC+, które realizowały dobrowolne cięcia produkcji wielkości 2,2 mln baryłek dziennie, a od kwietnia zaczęły systematycznie zwiększać wydobycie, podejmie decyzja odnośnie limitów wydobycia w sierpniu” - przekazali.
Zdaniem ekspertów wszystko wskazuje na to, że od sierpnia produkcja zostanie zwiększona dalej o 0,41 mln baryłek dziennie co oznacza, że w sumie od kwietnia tego roku łączny wzrost podaży sięgnie 1,8 mln baryłek dziennie. „OPEC+ z dobrowolnych cięć produkcji wielkości 2,2 mln baryłek dziennie wycofa się znacznie szybciej niż oczekiwano jeszcze w kwietniu tego roku” - stwierdzili analitycy.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Zderzenie: atom w Koninie albo Bełchatowie?
W ciągu jednego dnia ceny energii wzrosły 50-krotnie!
Gorzka pigułka bezrobocia. „To się nie zdarza w czerwcu”
»»Rekordowo mało wody w Wiśle - susza hydrologiczna w Polsce – oglądaj Salon Dziennikarski na antenie telewizji wPolsce24!
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.