Prof. Glapiński o potencjale Trójmorza: Szanse zawsze są, ale trzeba być realistą
- Taki pas jest bardzo przydatny, bo stabilizuje Europę, stabilizuje pokój w Europie. Dla Polski – bardzo ważny. Ale to wymaga wielkich inwestycji - mówił o potencjale Inicjatywy Trójmorza profesor Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego
Prezes Glapiński w wywiadzie dla „Obserwatora Finansowego” ocenił czy Trójmorze traktowane szeroko od północy Europy aż po Turcję, ma szansę stać się jednolitym organizmem współpracującym na różnych polach i płaszczyznach – zarówno ekonomicznych, politycznych – i przeciwstawić się poniekąd innym siłom światowym? Czy jest w stanie stać się liderem w Europie i czy w ogóle ma szansę, żeby zaistnieć szerzej?
Szanse zawsze są, ale trzeba być realistą i chodzić po ziemi. To daleka droga. Realne są: budowa autostrad, szybkiej kolei, infrastruktury i umocnienie bieżących kontaktów. Nie oszukujmy się, kraje tego obszaru też dążą do innych ośrodków. Mają inną dynamikę. Jedne są bogatsze, inne biedniejsze. Natomiast cały ten pas – komunikacyjnie, gospodarczo, a także politycznie i militarnie – jest bardzo ciekawy z punktu widzenia światowego. Ale proszę pamiętać, że to jest trochę wbrew interesom potęg europejskich, jak: Niemcy, Francja, Włochy. Im jest niepotrzebny taki pas oddzielający od obszarów pod dominacją rosyjską. W tej chwili Ukraina im też w tym jakby trochę przeszkadza. Dla Stanów Zjednoczonych to jest bardzo interesujące z punktu widzenia stabilizacji – takiej geopolitycznej. Taki pas jest bardzo przydatny, bo stabilizuje Europę, stabilizuje pokój w Europie. Dla Polski – bardzo ważny. Ale to wymaga wielkich inwestycji. Takiej infrastruktury na razie nie ma, która by łączyła te kraje – to są pociągi, gazociągi, sieci elektroenergetyczne itd. To jest przed nami.
Zdaniem profesora Glapińskiego, aby inicjatywa miała szansę się powieść – biorąc pod uwagę, również silne wewnętrzne różnice między poszczególnymi państwami – musiałyby mieć silnego partnera w postaci wielkiego kapitału.
Dobra infrastruktura spowoduje przyspieszenie wzrostu tych wszystkich krajów. Interes będzie natychmiast, w momencie, gdy będzie infrastruktura. Pojawi się cała sieć różnego rodzaju biznesów, które przyspieszą rozwój tych krajów i tego obszaru. Bo ten obszar razem, to jest duży potencjał. Dla Polski to jest ogromna szansa. Dla Ukrainy także. Dla krajów południa również – połączenie z północą - podkreślił.
Cały wywiad:
Czytaj też: Morawiecki: Gospodarczy środek kraju przemieści się na północ
KG