Szef MON: zatwierdziłem umowę zwiększającą liczbę zestawów Piorun dla WP
Umowa zwiększająca liczbę zamówionych dla WP przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun została zatwierdzona; dotyczy pozyskania 3,5 tysiąca pocisków i 600 mechanizmów startowych; to aneks do umowy podpisanej w 2016 r. - ogłosił w czwartek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Przed chwilą zatwierdziłem umowę w sprawie pozyskania na wyposażenie Wojska Polskiego 3,5 tysiąca pocisków i 600 mechanizmów startowych zestawu przeciwlotniczego Piorun - powiedział Błaszczak.
Podkreślił, że dzieje się to w obliczu wyzwań, które stoją przed Polską, a Piorun to broń sprawdzona podczas wojny na Ukrainie. „Okazało się, że Ukraińcy przy użyciu tych zestawów skutecznie bronią się przed rosyjską inwazją” - powiedział szef MON zaznaczając, że stąd decyzja o aneksowaniu umowy zakupu z 2016 r. tak, aby „zwiększyć wolumen zamówienia tych zestawów dla Wojska Polskiego”.
Szef MON poinformował, że dodatkowe zestawy mają trafić do żołnierzy WP „jeszcze w tym roku”. „Tempo jest wysokie” - powiedział Błaszczak dodając, że „tego wymaga sytuacja międzynarodowa”. „Żeby władze Kremla, imperium zła, które odtwarza się na naszych oczach, nie poważyły się na zaatakowanie Polski i państw Sojuszu Północnoatlantyckiego” - dodał.
Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (ppzr) PIORUN przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych takich jak samoloty, śmigłowce i drony. W Siłach Zbrojnych RP są wykorzystywane w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej na bliskich odległościach i małych wysokościach (VSHORAD).
PIORUN jest zmodernizowaną wersją ppzr GROM, który również znajduje się na uzbrojeniu Wojska Polskiego. W ramach modernizacji zastosowano zmodyfikowany mechanizm startowy, nową głowicę samonaprowadzającą o większej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie. Dzięki temu zwiększone zostały możliwości namierzenia celu, odporność na zakłócenia i zasięg rażenia.
Czytaj także: Pożyczki z KPO to najtańszy pieniądz pożyczkowy na świecie
Autorzy: Adrian Kowarzyk, Jakub Borowski