Anna Moskwa: Ws. energii kluczową sprawą zawieszenie ETS-u
W Unii Europejskiej działa jednolity rynek energii i to Unia podejmuje kluczowe decyzje, które określają sposób wyznaczania cen energii na rynkach krajowych - powiedziała w czwartek w Zakopanem minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dla Polski kluczowe obszary w kwestii cen energii to m.in. nowy system wyznaczania taryf, czy zawieszenie ETS-u - dodała minister
Rynek energii jest wspólnym rynkiem europejskim i to tam są podejmowane kluczowe decyzje, tam są kształtowane dyrektywy i rozporządzenia, które określają sposób wyznaczania cen energii na rynkach krajowych - podkreśliła w Zakopanem minister klimatu. Dodała, że to dziś największe wyzwanie dla Polski i wszystkich państw europejskich.
Czytaj też: Energia dla samorządów jest droga. Czy może być inaczej?
Czytaj też: PIE: 40 proc. firm ma technologie redukcji kosztów energii
Szefowa MKiŚ po spotkaniu Komisji Krajowej NSZZ Solidarność powiedziała, że przedstawiła wszystkie rozwiązania (wsparcia dla odbiorców energii - PAP), które już zostały wdrożone i te, które są planowane do wdrożenia.
Jak wymieniła, chodzi o wszystkie obniżenia podatków na energię i prąd oraz dodatek osłonowy, ochronę taryfową odbiorców gazu, całą tarczę dla odbiorców i ciepła. Również planowana i przygotowywana jest przez resort klimatu tarcza energetyczna skierowana zarówno dla odbiorców wrażliwych jak i gospodarstw domowych - wymieniła.
Szefowa resortu klimatu przypomniała, że to o tym była ostatnia Rada w formacie ministrów ds. energii. „I o tym będzie Rada 30 wrześnie br.” - podała.
Faktyczna cena prądu
Dla Polski kluczowych jest wiele obszarów natomiast trzy są strategiczne. Pierwszy to jest nowy system wyznaczania taryfy za energię, opłat za energię - powiedziała minister Moskwa po posiedzeniu Komisji Krajowej NSZZ Solidarność z udziałem przedstawicieli rządu, które odbyło się w Zakopanem.
Wyjaśniła, że obecnie cena energii wyznaczana jest przez najdroższy surowiec w danym momencie na rynku, którym obecnie jest gaz.
Nasz mechanizm, który proponujemy, jest bardzo prosty. W pierwszej fazie jest to analiza wszystkich ofert które wpływają, wyznaczenie ceny wytwarzania, czyli przyjrzenie się wnętrzu tej taryfy spojrzenie jaka jest faktyczna cena wytwarzania. Następnie wyznaczenie tej średniej ceny na rynku i różnicowanie tych kosztów pomiędzy poszczególnymi źródłami - powiedziała Moskwa.
Zawiesić ETS-y
Jak przypomniała szefowa resortu klimatu, Polska na arenie europejskiej opowiada się za reformą systemu ETS, która miałaby polegać na zawieszeniu całego systemu, powrotu do ceny prognozowanej przez Komisję Europejską, lub uwolnieniu bezpłatnych uprawnień dla energetyki czy ciepłownictwa.
Podkreśliła, że wszystkie te rozwiązania muszą zostać zaakceptowane na poziomie unijnym, aby w Polsce można je było wdrożyć bez naruszania zasad konkurencyjności.
Czytaj też: Wiceszef MS: UE jest „zakażona neomarksizmem”
PAP/mt