Węgry: Konsultacje narodowe ws. unijnych sankcji przeciw Rosji
W piątek do milionów obywateli Węgier zostały wysłane formularze w ramach zorganizowanych przez rząd narodowych konsultacji. Tym razem poproszono ich o wyrażenie opinii na temat sankcji nakładanych przez Unię Europejską na Rosję w związku z wojną na Ukrainie.
Kwestionariusze, które zaczęły być rozsyłane w piątek, składają się z siedmiu pytań z możliwością odpowiedzi „tak” lub „nie”. Dotyczą one sankcji na ropę, gaz i węgiel, ewentualnego wprowadzenia sankcji na paliwo jądrowe i projektu rozbudowy elektrowni jądrowej Paks, a także sankcji ograniczających turystykę. Ostatnie pytanie brzmi: „Czy zgadzasz na sankcje skutkujące wzrostem cen żywności?”.
Prócz pytań kwestionariusz zawiera również opisy poruszanych kwestii. „Embargo na ropę doprowadziłoby do poważnych problemów z zaopatrzeniem Węgier i byłoby ogromnym obciążeniem dla gospodarki” – napisano przy pytaniu o sankcje na ropę.
Przeprowadzenie narodowych konsultacji w sprawie sankcji politycy Fidesz-KDNP zapowiedzieli już w połowie września.
Konsultacje odbywają się już po raz dwunasty. Jest to forma demokracji bezpośredniej, rodzaj nieformalnego referendum, podczas którego obywatele powyżej 16. roku życia odpowiadają (wypełniając formularze rozesłane drogą pocztową lub przez internet) na zadane przez rząd pytania w danej kwestii. Na przykład w 2021 roku przeprowadzono konsultacje w związku z pandemią koronawirusa.
Węgierskie władze od miesięcy konsekwentnie krytykują unijne sankcje, przede wszystkim w zakresie energii twierdząc, że bardziej uderzają one w Europę niż w Rosję. Badania opinii publicznej przeprowadzane na Węgrzech w ostatnich tygodniach pokazują, że większość społeczeństwa jest przeciwna sankcjom nakładanym na Rosję w związku z jej atakiem na Ukrainę.
Kwestionariusze z odpowiedziami można odsyłać do 9 grudnia.
Czytaj też: Media: Putin próbuje doprowadzić do zawieszenia broni
PAP/kp