INWAZJA NA UKRAINĘ
Zełenski: nasi partnerzy będą nas wspierać aż do zwycięstwa
Nasi partnerzy są zdecydowani pomagać nam tak długo, jak będzie to niezbędne, czyli aż do zwycięstwa Ukrainy w wojnie z Rosją - ocenił w piątek wieczorem ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, komentując rezultaty kolejnego spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w bazie w Ramstein w Niemczech
Ogólnie możemy powiedzieć, że dzisiejsze spotkanie w Ramstein przyczyni się do wzmocnienia naszej odporności (obronnej). (…) Owszem, nadal będziemy musieli walczyć o dostawy nowoczesnych czołgów, ale każdego dnia dajemy do zrozumienia, że nie ma w tym względzie alternatywy i decyzja o czołgach musi (w końcu) zostać podjęta - podkreślił Zełenski w wystąpieniu, którego zapis opublikowano na koncie prezydenta na Facebooku (https://tinyurl.com/bdcv6fw2).
Przywódca oznajmił, że obrady w Ramstein zaowocowały „znaczącym wzmocnieniem (ukraińskich) sił artylerii, zarówno jeśli chodzi o liczbę dział, jak też pocisków”. Zełenski odnotował też „powiększenie arsenału pojazdów opancerzonych o kilkaset maszyn”, „ważne rezultaty” dotyczące przekazania Ukrainie wyrzutni rakietowych i systemów obrony przeciwlotniczej oraz ogłoszony w czwartek kolejny duży pakiet pomocy wojskowej USA dla Kijowa.
Prezydent podziękował za wsparcie militarne Stanom Zjednoczonym, a także: Polsce, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Danii, Czechom, Słowacji, Łotwie, Litwie, Estonii, Holandii i Finlandii. Ukraiński przywódca nie wymienił w tym gronie m.in. Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii.
„Jedyną rzeczą, której (znaczenie) wyraźnie warto podkreślić, jest czas dostaw. Każde porozumienie (zbrojeniowe) musi zostać zrealizowane tak szybko, jak to tylko możliwe” - zaapelował Zełenski.
W piątek w położonej w Niemczech amerykańskiej bazie w Ramstein, pod przewodnictwem sekretarza obrony USA Lloyda Austina, odbywa się kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group) w gronie 50 państw.
Jak oznajmił podczas obrad sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, „różne kraje Europy zadeklarowały przekazanie Ukrainie sprzętu pancernego”. „Chodzi o niemieckie wozy bojowe Marder, (ponadto) Wielka Brytania zdecydowała się wysłać Challengery, a Polska i Francja również zadeklarowały wysłanie czołgów” - sprecyzował Stoltenberg. „Jest to znaczące wsparcie dla Ukrainy” - dodał.
Najważniejszą kwestią sporną pozostaje zgoda rządu Niemiec - państwa-producenta czołgów Leopard - na przekazanie tego rodzaju maszyn Ukrainie przez kilkanaście państw Europy, w tym Polskę.
W czwartek wieczorem Pentagon ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Znalazło się w nim uzbrojenie o wartości 2,5 mld dolarów, w tym 90 transporterów kołowych Stryker, 59 bojowych pojazdów piechoty Bradley oraz systemy obrony powietrznej Avenger. Był to już 30. pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa ogłoszony przez USA podczas wojny Ukrainy z Rosją. Łączna wartość obiecanego dotychczas sprzętu to 26,7 mld dolarów.
Czytaj też: „Bild”: Scholz odmówił pójścia na ustępstwa ws. Ukrainy