Frekwencja wyborcza w Europie [INFOGRAFIKA]
Liczę na to, że opozycja, która mieni się rzekomo demokratyczną, poprze te prodemokratyczne rozwiązania - powiedział w środę rzecznik PiS Rafał Bochenek pytany o zmiany w Kodeksie wyborczym.
Rzecznik PiS Rafał Bochenek pytany o to, czy spodziewa się poparcia tego projektu przez opozycję, powiedział, że liczy na to, że „opozycja, która mieni się rzekomo demokratyczną, poprze te prodemokratyczne rozwiązania”.
Sejm zajmie się sprawozdaniem komisji dotyczącym trzech projektów nowelizacji Kodeksu wyborczego: dwóch rządowych i jednym autorstwa posłów PiS.
To będzie chwila prawdy i takie powiedzenie +sprawdzam+, jak zachowa się opozycja w chwili głosowania nad tą ustawą. Czy rzeczywiście chcą, aby możliwie jak najszersza grupa społeczeństwa w Polsce miała możliwość głosowania i wzięcia udziału w wyborach” - ocenił.
Bochenek przypomniał, że zmiany w Kodeksie wyborczym przewidują m.in. zwiększenie liczby lokali wyborczych, wprowadzenie rozwiązań związanych z wzmocnieniem statusu prawnego mężów zaufania i wprowadzenie rekompensaty finansowej za ich pracę, zapewnienie transportu do lokalu wyborczego dla osób mających trudności w poruszaniu się, a także zwiększenie transparentności liczenia głosów.
Frekwencja w Polsce w ostatnich latach wynosiła średnio ok. 60 proc., podczas kiedy w niektórych krajach Unii Europejskiej ten wskaźnik wynosił nawet 70-80 proc.
Czytaj także: Premier: niebawem złożenie wniosku o wypłaty z KPO
PAP/Infografika/gr