OECD potwierdza: Inflacja w Polsce to głównie czynniki zewnętrzne. Jest nowy raport
OECD w najnowszym raporcie o stanie polskiej gospodarki chwali Polskę za szybkie wychodzenie z pandemicznego kryzysu, ale też zauważa, że zaskakująco dobre efekty psuje wpływ wojny na gospodarkę.
Wpływ wojny i rosyjskiej agresji na Ukrainie przyćmiewa całość – pisze OECD w podsumowaniu najnowszego raportu gospodarczego dla Polski za luty 2023, zaprezentowanego w poniedziałek w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Jak zauważa OECD w swoim raporcie, Polska zarówno skutecznie poradziła sobie z wyzwaniami pandemicznymi a rynkiem pracy, a także z nagłym napływem imigrantów z Ukrainy.
Polska szybko poradziła sobie ze skutkami pandemii COVID-19, jednak wzrost gospodarczy jest hamowany przez wpływ rosyjskiej agresji na Ukrainie. Inflacja wzrosła w tle globalnego wzrostu cen energii, żywności oraz krajowych napięć na rynku pracy. Choć opieranie się polskiej energetyki na węglu i gazie jest ograniczane, import rosyjskiego gazu oraz ropy udało się zastąpić, a związki gospodarcze w handlu z Rosją oraz Białorusią są relatywnie małe. Inflacja rosła w ciągu 2022 roku głównie przez ceny energii, choć wpływ miały również krajowe czynniki, w tym wzrost cen konsumpcyjnych o 17,2 proc. w styczniu, czytamy dalej.
Jednocześnie zauważa, że gospodarka Polski pozostanie osłabiona przez pierwsze półrocze 2023 roku, nadal ze względu na ceny energii, osłabiony popyt oraz dużą niepewność.
Zauważa jednak, że polityka fiskalna obecnego rządu istotnie wspiera gospodarkę w radzeniu sobie z nadnaturalnie wysokimi cenami energii, jednak przestrzega przed zbytnim luzowaniem polityki fiskalnej. Zachęca też do większej cyfryzacji jako źródła większej efektywności polskich firm.
Maksymilian Wysocki