Życia 190 milionów dzieci zagrożone przez kryzys wodny
Według Sanjay Wijesekera, dyrektora programów UNICEF, „Afryka stoi w obliczu katastrofy wodnej. Podczas gdy kryzysy związane z wodą i zmianami klimatycznymi nasilają się na całym świecie, żaden inny kontynent nie prezentuje tak niebezpiecznej kombinacji zagrożeń dla dzieci (jak Afryka)”
Niszczycielskie burze i powodzie, a także niespodziewane susze dewastują różne obiekty oraz domy, zanieczyszczają zasoby wodne, tworzą kryzysy żywnościowe i rozprzestrzeniają choroby. Chociaż obecne warunki są już bardzo trudne, jeśli nie podejmiemy pilnych działań, w przyszłości może być jeszcze gorzej – dodał Wijesekera.
W Beninie, Burkina Faso, Kamerunie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Gwinei, Mali, Nigrze, Nigerii, Somalii i Czadzie zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi i ograniczonym dostępem do bezpiecznych źródeł wody mają być najbardziej odczuwalne.
Podobny artykuł: Po globalnym ociepleniu światowy kryzys wody?
UNICEF zaznaczył, że w tych 10 krajach afrykańskich aż 190 milionów dzieci jest narażone na zagrożenia wynikające z kryzysu wodnego. Prawie jedna trzecia tych dzieci nie ma dostępu do podstawowych urządzeń wodnych w swoich domach, a aż trzy czwarte nie jest nawet w stanie umyć rąk z powodu braku mydła i wody w ich domach.
Poziom wód gruntowych w tych krajach spada, zmuszając niektóre społeczności do kopania studni dwa razy głębszych niż jeszcze dziesięć lat temu. Jednocześnie opady deszczu stają się coraz bardziej nieregularne i intensywne powodując powodzie, które zanieczyszczają zasoby wody.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) określiła wszystkie te państwa jako niestabilne lub skrajnie niestabilne. Dodatkowo, w niektórych z tych krajów trwają konflikty zbrojne, które są zagrożeniem dla poczynionych tam postępów w zakresie dostępu do wody pitnej i usług sanitarnych.
Czytaj też: Światowy Dzień Wody. Czy czas martwić się o wodę z kranu?
OR
Źródło: UN; UNICEF; Twitter